Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Osoby pragnące wstąpić do seminarium duchownego w Krakowie i rozpocząć studia filozoficzno-teologiczne zgłaszają się osobiście, składają potrzebne dokumenty i odbywają rozmowy z księdzem przełożonym i ojcem duchownym – wyjaśnia ks. Mateusz Kierczak z diecezji bielsko-żywieckiej.

Niezbędne dokumenty przyszli księża muszą złożyć do 15 września w siedzibie kurii diecezjalnej przy ul. Żeromskiego w Bielsku-Białej. W ten sam dzień odbędzie się rozmowa z biskupem, dzień później – z wicerektorem. 17 września kandydaci przejdą test psychologiczny i test wiedzy religijnej, a także rozmowę z ojcem duchownym. Ta część kwalifikacji odbędzie się w Krakowie.

Ostateczna decyzja o przyjęciu do seminarium podjęta zostanie 20 września na indywidualnej rozmowie kwalifikacyjnej. Kandydaci koniecznie muszą posiadać własnoręcznie napisane podanie wraz z życiorysem, świadectwo maturalne, ukończenia szkoły średniej, a także aktualną metrykę chrztu, bierzmowania, czy świadectwo ślubu kościelnego rodziców. Więcej informacji jest na stronie diecezji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.