Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wernisaż odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 17 w na Placu Hoffa. To jedno z ważniejszych wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Tygodniowi Kultury Beskidzkiej. Organizatorzy przypominają, że rok 2019 został w województwie śląskim ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny, to z okazji setnej rocznicy urodzin kompozytora. Poprzez wystawę Wisła chce przypomnieć sylwetkę kompozytora, dyrygenta i pisarza, Honorowego Obywatela Wisły.

To nie jedyna atrakcja. Z dużym, galowym koncertem w pełnym składzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpi w Wiśle w ramach dni miasta 30 sierpnia, w amfiteatrze, który nosi właśnie imię Hadyny.

Hadyna leży na cmentarzu w Wiśle

Kompozytor urodził się 25 września 1919 roku w Karpętnej na Zaolziu, jego przodkowie pochodzili właśnie z Wisły. Po II wojnie światowej pracował w Liceum Ogólnokształcącym w Wiśle, później był kierownikiem Wydziału Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Cieszynie. W 1953 roku utworzył Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, kierował nim aż do 1968 roku.

Hadyna miała dom na stoku Bukowej w Wiśle miał, do którego chętnie wracał. Zmarł 1 stycznia 1999 roku. Został pochowany na starym cmentarzu ewangelickim na Groniczku w Wiśle.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.