Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Oba zdarzenia zostały zgłoszone we wtorek. Wilki zabiły dwie owce, a trzy kolejne poraniły, prawdopodobnie do ataków doszło w poniedziałek wieczorem i we wtorek rano. - Na miejscu byli nasi pracownicy, potwierdzili, że ataku dokonały wilki, a nie wałęsające się psy - mówi Łukasz Zych, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

W korycie potoku znaleziono martwego wilka. Został zastrzelony

W takim przypadku właściciel zwierząt, jeśli tylko dopełnił wszystkich formalności, stado jest zarejestrowane, a owce są zakolczykowane, może liczyć na odszkodowanie. Od początku roku podobnych zgłoszeń było kilkanaście, zarówno z Beskidu Śląskiego, jak i Beskidu Żywieckiego.

Wilki nie są zagrożeniem dla ludzi

Przyrodnicy ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” przypominają, że głównym pokarmem wilków w Polsce są jelenie, sarny i dziki. Zwierzęta hodowlane to zaledwie kilka procent ich diety, poluje na nie mniej niż połowa watah w naszym kraju.

- Szkody występują wówczas, gdy wypas prowadzony jest w pobliżu lasu, a inwentarz pozbawiony jest odpowiedniego dozoru - przypominają przyrodnicy. Rocznie wilki zabijają około 600 zwierząt gospodarskich, roczne kwoty odszkodowań wynoszą od 200 do 400 tys. zł. Na stronie www.polskiwilk.org.pl hodowcy znajdą praktyczne rady, jak skutecznie ochronić inwentarz. - Dla ludzi wilki nie stanowią żadnego zagrożenia - przypomina Zych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.