Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

55 nowoczesnych urządzeń stanęło w całej strefie płatnego parkowania w Bielsku-Białej. Parkomaty wyposażone są m.in. w siedmiocalowy kolorowy ekran, czytnik kart płatniczych, skaner kodów QR czy baterię solarną, która wraz z wbudowanym akumulatorem tworzy autonomiczny układ zasilający. Nowe parkomaty to także nowe przepisy – a te mogą zaskoczyć niektórych kierowców.

Od 1 września konieczne jest niezwłoczne uiszczenie opłaty w urządzeniu lub w aplikacji mobilnej – i co ważne, nie można już tego zrobić w żaden inny sposób, czy to u parkingowych, czy to przelewem lub w kasach MZD. Jeśli tego nie zrobimy, nie będzie już możliwe – tak jak miało to miejsce wcześniej – opłacenie parkowania w terminie do 14 dni. Dodatkowa opłata od teraz naliczana będzie niezwłocznie.

Możliwości, by zapłacić, mamy sporo. Oprócz samego parkomatu możemy tego dokonać za pomocą aplikacji SkyCash i moBILET. Od 1 września nie zmieniają się natomiast stawki za parkowanie. Za pierwszą godzinę nadal zapłacimy 2 zł, za drugą – 2,30 zł, za trzecią – 2,50 zł, a za każdą kolejną - 2 zł. Zmianie nie uległy także godziny obowiązywania strefy płatnego parkowania – za postój nadal zapłacimy w dni robocze od godziny 8 do godziny 16.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.