- Ze wszystkich stron jesteście zapewne Państwo informowani o tym, że czekają nas podwyżki różnych opłat. Chciałem Państwu przedstawić pewne wyliczenia, które pokazują, ile samorząd gminny, w naszym wypadku Urząd Miejski w Żywcu, dopłaca do realizowanych działań komunalnych - pisze burmistrz Antoni Szlagor do mieszkańców na Facebooku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szlagor dodaje, że to bardzo proste wyliczenie, które pokazuje rzeczywisty koszt, a także wysokość dofinansowania ze strony miasta oraz wkład mieszkańców.

Obowiązująca cena taryfowa dla ścieków to 8,21 zł brutto. Mieszkańcy Żywca płacą 6,95 zł brutto, bo dofinansowanie ze strony samorządu to 1,26 zł brutto za metr sześcienny. Cena taryfowa dla wody to 6,44 zł brutto, mieszkańcy płacą 5,21 zł brutto, dopłata gminy to 1,23 zł brutto.

Żywiec dopłaca także do komunikacji miejskiej. W 2018 roku Żywiec przekazał (z własnych środków, bez udziału gmin) na dopłatę do lokalnego transportu zbiorowego kwotę 5.554.891,28 złotych, nie są w to wliczone inwestycje.

Tanio już było

Burmistrz pisze także o rosnących kosztach odbierania odpadów. – Przy rosnących cenach odbioru śmieci, problemem z ich utylizacją, coraz większymi opłatami nakładanymi niestety przez państwo, rolą polityków w Warszawie, również naszych reprezentantów w Parlamencie jest walka o zmianę przepisów, które pozwolą na to, by ceny za odbiór śmieci nie były horrendalne, a na to obserwując sytuację z gospodarką komunalną w Polsce, się zanosi – uważa burmistrz Szlagor.

Obaw nie kryją także inni samorządowcy z regionu. – Krótko mówiąc, na skutek zmian podatkowych gmina Jaworze straci istotną część wpływów do budżetu. Jeżeli spełnią się prognozy Związku Miast Polskich, to nasza gmina musi liczyć się z możliwością odpływu w skali roku od 1,5 do 2 milionów złotych, które to pieniądze były przeznaczane na rozwój Jaworza. Nie możemy ściąć tzw. stałych wydatków, na przykład na funkcjonowanie szkół czy przedszkoli albo biblioteki, dlatego będziemy być może musieli ograniczyć inwestycje – zapowiada w rozmowie na stronie  ostalkiewicz.wordpress.com  wójt podbielskiego Jaworza Radosław G. Ostałkiewicz.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Czas urealnić koszty za usługi komunalne oraz instytucje będące na garnuszku podatnika.............po co dopłacać do wody kiedy domy maja studnie, autobusu kiedy każdy ma nogi, śmieci kiedy można ograniczyć ich produkcje lub uruchomić spalarnie na miejscu, bibliotek kiedy rzadko kto z nich korzysta i t d a pieniądze przeznaczyć na inwestycje
już oceniałe(a)ś
0
0
Przecież to podatnicy a nie burmistrz, rada ( samorząd ) dopłacają do wody, ścieków, komunikacji. dopłaty to najgorsze rozwiązanie. dopłaty otrzymują Ci co mają dochody w dziesiątkach tysięcy i biedni emeryci. po za tym rodziny o niskich dochodach mogą otrzymać dopłaty jako dodatki mieszkaniowe. Zamiast na dopłaty ratujcie Żywiec przed zatrutym powietrzem.
już oceniałe(a)ś
0
0