Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Przy budowie amfiteatru wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu: widownię usytuowano na zboczu, a scena to po prostu duża leśna polana. W pierwszej połowie lat 80. amfiteatr stał się planem filmowym. Znany reżyser, krytyk filmowy i pisarz Stanisław Janicki i jego przyjaciel operator Krzysztof Tusiewicz robili wtedy fabularyzowany dokument dla telewizji pt. "Sąd nad Braćmi Polskimi". Występowali w nim m.in. Jerzy Trela i Jerzy Radziwiłowicz. W amfiteatrze nakręcono scenę synodu.

 Amfiteatr niszczeje

Teraz nieużywany amfiteatr popada w coraz większą ruinę. Krzewy już dawno rozsadziły kamienne ławki. Mieszkańcy Lipnika postanowili zgłosić w 2017 roku projekt rewitalizacji do Budżetu Obywatelskiego. Pomysł spodobał się bielszczanom, jednak do dzisiaj nie udało się go zrealizować. Na przeszkodzie stanęły prawa własnościowe, cały teren jest w granicach administracyjnych Lasów Państwowych. Okazało się też, że 500 tysięcy złotych zabezpieczone w Budżecie Obywatelskim było sumą zbyt małą, by o rewitalizacji można było mówić.

Na szczęście udało się znaleźć rozwiązanie. W czerwcu podpisane zostało porozumienie pomiędzy Miastem Bielsko-Biała i Nadleśnictwem Bielsko dotyczące realizacji przedsięwzięcia pn. „Amfiteatr w Lipniku – leśne miejsce wypoczynku i zabawy”. Nadleśnictwo Bielsko ogłosiła właśnie przetarg na modernizację obiektu.

Koniec prac w przyszłym roku

Zakres realizacji inwestycji obejmuje m.in. remont amfiteatru wraz z zagospodarowaniem terenu - budowę  dwóch wiat rekreacyjnych częściowo zabudowanych, jednej wiaty osłaniającej przenośne toalety, placu zaplecza socjalnego, dwóch placów rekreacyjnych, budowę i przebudowa ciągów pieszych, budowę parkingu, przebudowę widowni i sceny amfiteatru oraz małą architekturę.

Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakończenie inwestycji to październik przyszłego roku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.