Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa, Jagoda jest córką Beaty Tarnawy i Jacka Bożka, twórcy i prezesa Klubu Gaja. Z wykształcenia jest antropologiem kultury. Od lat zajmuje się ochroną środowiska oraz ratowaniem zwierząt. 

- Wielokrotnie organizowałam zbiórki pieniędzy na leczenie i utrzymanie uratowanych przez nas koni - mówi Jagoda.

Pierwszy uratowany przez Klub Gaja koń, Pegaz, żyje do dziś, Jagoda opiekuje się nim od 19 lat. - Przez te wszystkie lata u jego boku nauczyłam się, jak leczyć rany fizyczne oraz psychiczne. Pegaz jako źrebak był przetrzymywany w makabrycznych warunkach. Gdy został wykupiony z transportu na rzeź miał 2 lata - mówi opiekunka.

Fatalne dzieciństwo nie pozostało bez wpływu na zdrowie konia, Pegaz jest leczony na astmę i bardzo poważne zwyrodnienia kręgosłupa. Od 10 lat ma towarzyszkę, White Lady. Ta piękna, biała klacz też ma problemy ze zdrowie, cierpi m.in. na katalepsję, wrzody żołądka, nowotwór tarczycy, astmę, zespół Shiversa i ochwat przewlekły. - Nasze ścieżki są nierozerwalne i pomogły mi odkryć to, czemu chcę poświęcić życie - mówi Jagoda.

Staż w Chinach

Jagoda od 3 lat studiuje Tradycyjną Medycynę Chińską (TCM), zajęła się tym, gdy sama miała poważne problemy ze zdrowiem. W tym roku zdała państwowy egzamin na naturopatę, który umożliwia jej prowadzenie zabiegów.  

- Kolejnym krokiem w nauce jest staż kliniczny w szpitalu w Chengdu w Chinach. Wyjazd i praktyki, które odbędą się na przełomie kwietnia i maja 2020 roku, organizowane są przez mojego najważniejszego nauczyciela TCM Claude’a Diolosę - informuje Jagoda.

Koszty biletu lotniczego, opłaty za praktyki w szpitalu, zakwaterowania przekraczają jej możliwości finansowe. Dlatego zdecydowała się uruchomić zbiórkę i poprosić o pomoc. Weprzeć Jagodę można tutaj.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.