Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Początek wydarzenia organizowanego przez Urząd Miasta Bielska-Białej zaplanowany jest na godzinę 12, spacer odbędzie bez względu na pogodę.

Kirkut przy ul. Cieszyńskiej to jedna z najpiękniejszych nekropolii w Bielsku-Białej. Otoczony jest starym murem, pomiędzy macewami rosną wiekowe drzewa, niektóre oplata bluszcz. Nocami słychać pohukiwanie zamieszkujących nekropolię sów. Przy wejściu znajduje się dom przedpogrzebowy.

Zabytkowa nekropolia jest nadal czynna. Pochowano tu wiele ważnych dla miasta i społeczności żydowskiej osób. Na cmentarzu spoczywają m.in. profesor Michael Berkowitz, sekretarz słynnego Teodora Herzla, którego powieść „Altneuland” stała się symbolem syjonistycznej wizji ziemi Izraela, czy Salomon Pollak, który był przez 32 lata członkiem Rady Miasta Bielska, szefował też wydziałowi finansów. Tutaj pochowany został także Karol Korn, słynny architekt i budowniczy, któremu miasto zawdzięcza m.in. wiele kamienic oraz hotel President. Na cmentarzu stoją też nagrobki ze zlikwidowanego w latach 60. żydowskiego cmentarza przy ul. Granicznej. Dzisiaj są tam zakłady Polsportu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.