Funkcjonariusze Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego mają pełne ręce roboty. W ciągu trzech miesięcy ujawnili więcej kłusowników niż przez cały zeszły rok. Nie wszyscy pokornie przyznają się do winy. Nad Jeziorem Międzybrodzkim rozegrały się sceny niczym z gangsterskiego filmu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Kłusownictwo ma się u nas dobrze i naprawdę jest co robić. W trzecim kwartale, w lipcu, sierpniu, wrześniu, złapaliśmy ponad 100 groźnych kłusowników. To więcej niż przez cały ubiegły rok - opowiada Łukasz Konieczny, komendant Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego.

Nie jest prosto ukarać winowajcę, trzeba go zatrzymać na gorącym uczynku. Każda informacja o kłusownictwie jest weryfikowana, czasem wiąże się to z wielogodzinnymi obserwacjami. Tak było, gdy strażnicy ujawnili rekordzistę, który w Jeziorze Międzybrodzkim łowił ryby aż na osiem wędek.

Strażnicy są potrzebni. Czasem nurek na bezdechu łowi ryby kuszą

Strażnicy zjechali po skarpie

Strażnicy zostali uprzedzeni, że mężczyzna jest świetnie zorganizowany i nie będzie łatwo go podejść. Miejsce do wędkowania wybrał nieprzypadkowo, to domek wybudowany nad samym jeziorem, przy stromej skarpie, która uniemożliwiała bezszelestne podejście. W końcu w nocy strażnicy postawili wszystko na jedną kartę. Dwóch zdesperowanych mężczyzn zjechało po 200 metrowej skarpie, jeden wylądował na domku, a drugi wpadł do wody. Zszokowany kłusownik wyskoczył z domku z nożem i zaczął obcinać żyłki w wędkach. Mężczyzna nie chciał pokazać strażnikom dokumentów uprawniających do połowu ryb, zachowywał się bardzo agresywnie, wyzywał strażników i powoływał się na wysoko postawione znajomości, cały czas trzymając w ręce nóż. Było groźnie.

Strażnicy wezwali policję. Po przyjeździe funkcjonariuszy mężczyzna nadal był agresywny, zaatakował jednego ze strażników. Teraz odpowie za swoje wyczyny. - Żaden kłusownik nie może czuć się bezkarnie i prędzej czy później odpowie za swoje czyny - zapowiadają strażnicy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem