Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Większość najbliższych działań skupia się wokół spektaklu „Wesele” oraz autora dramatu, Stanisława Wyspiańskiego. W efektownej inscenizacji Igora Gorzkowskiego udział bierze cały niemal zespół aktorski Teatru Polskiego. Niewidomi i słabowidzący uczestnicy projektu mogą poświęcić więcej uwagi samemu tekstowi dramatu podczas warsztatów prowadzonych przez aktora Teatru Polskiego Michała Czadernę, zorganizowanych wspólnie z Książnicą Beskidzką – Filią Integracyjną w Bielsku-Białej.

Wszystkie zaplanowane działania są wstępem i przygotowaniem do jak najpełniejszego odbioru spektaklu „Wesele” z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją.

Warsztaty i prezentacja

Najbliższe wydarzenia w ramach programu „Spektakle bez barier” odbędą się już w najbliższą sobotę. Zacznie się od warsztatów wprowadzających do spektaklu "Wesele" dla osób niewidomych i słabowidzących, zorganizowanych we współpracy z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, które rozpoczną się o godzinie 15 w kawiarni teatru.

W programie jest także prezentacja Blind Touch, pierwszego na świecie aparatu fotograficznego dla niewidomych, stworzonego przez bielszczan. Wystawiony zostanie we foyer teatru, około godziny 17.30, przed spektaklem.

Jak informuje Joanna Feikisz z działu promocji Teatru Polskiego, która jest koordynatorką projektu "Spektakle bez barier", kolejne wydarzenia związane będą z zabytkowym budynkiem bielskiego teatru, który w tym roku świętuje jubileusz 130-lecia istnienia.

- Przedmiotem zajęć stanie się unikatowy zabytek techniki teatralnej – malowana kurtyna Francesco Angelo Rottonary, datowana na 1890 rok. Uczestnicy projektu wezmą udział w wykładzie dotyczącym kurtyny prowadzonym przez autorkę monografii tego zabytku – Justynę Łabądź. Dla osób niewidomych powstanie również trójwymiarowa kopia postaci nimf namalowanych na kurtynie, którą w czasie zajęć będzie można poznawać dotykowo - informuje Feikisz.

W planach jest także specjalna inscenizacja z udziałem osób niewidomych, dzięki muzyce, tańcowi, a nawet zapachom będą one mogły poczuć klimat sielankowej sceny przedstawionej przez malarza na kurtynie.

Informacje dotyczące wydarzeń organizowanych w ramach projektu dostępne są na stronie: teatr.bielsko.pl/sbb

Projekt „Spektakle bez barier – sezon 2019” dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.