Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza zainicjowany przez Fundację Ekologiczną ARKA. Ekolodzy z Bielska-Białej zwracali uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza już kilkanaście lat temu, gdy jeszcze mało kto przejmował się smogiem. To dzięki staraniom ekologów w Galerii SFERA powstała pierwsza w Polsce Tlenodajnia, do której każdy może przyjść z książką czy laptopem, napić się kawy i pooddychać czystym powietrzem.

- Z 50 europejskich miast z największą ilością smogu ponad 30 znajduje się w Polsce. Poprzez działania fundacji uświadamiamy ten problem, a Tlenodajnia jest kolejnym projektem wspierającym edukację. W Tlenodajni będziemy przeprowadzać warsztaty i lekcje tematyczne dotyczące czystego powietrza oraz działań antysmogowych - wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Rośliny z dużymi liśćmi i geranium

W pomieszczeniu rosną specjalnie dobrane doniczkowe kwiaty. - Wybraliśmy gatunki, które najlepiej oczyszczają powietrze - mówi Anita Sowa z kwiaciarni SofiFlora, która urządzała Tlenodajnię.

W Tlenodajni rosną m.in. paprotka, bluszcz, skrzydłokwiat, sansewieria oraz mech chrobotek, rośliny, w towarzystwie których czujemy się dobrze. Specjalistka mówi, że w roli oczyszczaczy powietrza dobrze sprawdzają się gatunki, które mają duże liście, ale także np. tak bardzo lubiane przez nasze babcie geranium.

Fundacja ekologiczna ARKA zaprasza szkoły na warsztaty organizowane w Tlenodajni, zainteresowanie jest już ogromne. Zajęcia poświęcone tematowi smogu będą się tutaj odbywały w każdy czwartek do 19 grudnia. Galeria SFERA stawia na ekologię, jest tu m.in. stacja ładowania samochodów elektrycznych, odpowiednie zapisy są w umowach z najemcami. - Jakość powietrza zdecydowanie jest przykładem problemu, na który chcemy zwrócić uwagę. Stworzyliśmy Tlenodajnię, aby bielszczanie mogli się w niej schronić przed szkodliwym dla naszego zdrowia smogiem i popracować w przyjemnych warunkach - mówi Monika Magner, dyrektor Galerii SFERA.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.