Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak wyjaśnia Urząd Gminy w Jasienicy, tężnia ma kształt regularnego sześcioboku, a pośrodku stanęła kolumna z tarniny, jaką stosuje się w tego typu obiektach. Po niej będzie przepływać solanka, wytwarzając wokół tężni korzystny mikroklimat, odpowiedni dla inhalacji.

Wykorzystywana będzie tutaj solanka z dzielnicy Zabłocie w pobliskiej gminie Strumień. - To jedna z najlepszych tego typu solanek na świecie, żadna inna nie zawiera jodu w stężeniu dochodzącym do 140 mg na litr. Tę samą solankę wykorzystujemy już w naszej fontannie z obiegiem zamkniętym, jaka powstała wcześniej na skwerze przy urzędzie gminy - mówi Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy.

Tężnię uruchomią na wiosnę

Wokół tężni wybudowano brukowany deptak, który pozwoli na lecznicze i profilaktyczne spacery inhalacyjne. Wójt Janusz Pierzyna zapowiada, że do wiosny zostaną tu zainstalowane także ławki dla odpoczywających użytkowników tężni.

Całość kosztowała 195,3 tys. zł, z czego około 60 proc. to dofinansowanie z zewnątrz. Do tego należy doliczyć 20 tys. zł, jakie zostało zarezerwowane na zagospodarowanie terenu i postawienie ławek.

Konstrukcja przeszła pozytywnie wszystkie próby. - Teraz jej jednak nie uruchomimy, bo wkrótce trzeba byłoby ją i tak wyłączyć na czas zimy. Jest przygotowana do uruchomienia na wiosnę. Liczę, że stanie się kolejną atrakcją dla naszych mieszkańców i odwiedzających nas gości - mówi wójt Pierzyna.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.