Fundacja Ekologiczna Arka zaprasza na 4. edycję akcji "Pluszaki ratują zwierzaki" i Charytatywny Kiermasz Zabawek 21 grudnia w godzinach od 9 do 21 w Galerii SFERA w Bielsku-Białej. Na chętnych czekać będzie ponad tysiąc zabawek, gier, książek, pluszaków, puzzli, maskotek, ceny zaczynają się już od złotówki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tym razem akcja wesprze Fundację Przystań Ocalenie, która prowadzi pod Pszczyną schronisko dla zwierząt, głównie dla koni. Fundacja z transportów do rzeźni uratowała już ponad 80 koni, w schronisku znajdują się także inne ocalone zwierzęta.

- Akcja »Pluszaki ratują zwierzaki« to doskonały przykład, jak z niepotrzebnych rzeczy stworzyć działanie, z którego wszyscy są zadowoleni. Zarówno osoby oddające pluszaki i zabawki, jak i te nabywające je po bardzo okazyjnych cenach i na końcu organizacje ratujące zwierzęta odnoszą z tej akcji wymierne efekty - mówi Wojciech Owczarz, prezes Arki.

Dają rzeczom drugie życie

Kiermasz będzie okazją do zakupu świątecznych prezentów. Z pierwszej akcji dla fundacji Mysikrólik udało się zebrać 5,7 tys. zł, z drugiej dla Kotełkowej Drużyny 5,1 tys. zł, a z trzeciej dla bielskiej fundacji Psia Ekipa 5,3 tys. zł.

Kiermasz to kolejny pomysł wpisujący się w program edukacyjny Arki „Dajemy rzeczom drugie życie”, w którym ekolodzy zachęcają do nowoczesnego i odpowiedzialnego podejścia do naszych odpadów.

- Wiele rzeczy możemy naprawić lub przekazać organizacji społecznej. Coraz bardziej popularne jest podejść do naszych odpadów według zasady 5R, a jedną z tych zasad jest REUSE, czyli używanie rzeczy ponownie. Zasada ta przypomina, że można użyć wykorzystane już przedmioty w inny, kreatywny sposób. W ten sposób budujemy kulturę produkcji mniejszej liczby odpadów i wpływamy na stan naszej planety - przypominają ekolodzy.

Ważnym elementem akcji jest jej część edukacyjna. Do każdego pluszaka będzie dołączona metka edukacyjna. Pluszaki i inne zabawki zostały wyczyszczone przez kilkunastu wolontariuszy, wyprane często w ekologicznym proszku z dodatkiem ekologicznych olejków, wysuszone na słońcu, wyczesane.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem