Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Wartość inwestycji w bieżącym roku jest najwyższa od momentu rozpoczęcia działalności placówki – informuje Łukasz Matlakiewicz, zastępca dyrektor ds. administracyjno-technicznych placówki.

Dyrektor dodaje, że wykonanie rekordowych pod względem finansowym przedsięwzięć związane było z realizacją projektu pod nazwą: "Zdrowy Śląsk! Zwiększenie dostępności i jakości świadczeń w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej poprzez doposażenie i wymianę sprzętu. Program dofinansowano z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020".

- Kupiliśmy sprzęt i aparaturę medyczną za ponad 12,5 mln zł. Dodatkowo z dotacji budżetu województwa śląskiego pozyskaliśmy drogie aparaty diagnostyczne m.in. RTG i USG za 1,1 mln zł oraz wart prawie 1 mln zł zestaw do litotrypsji - informuje Matlakiewicz.

Nowy aparat do rezonansu magnetycznego

Placówce udało się pozyskać także fundusze z zewnątrz. W sumie szpital zdobył prawie 16 mln zł, z czego 11,4 mln to dotacje unijne. Województwo śląskie przekazało 4,4 mln zł. Z własnych środków szpital wydał 2 mln zł. Doposażone zostały m.in. oddziały: ginekologiczno-położniczy, noworodkowy, patologii noworodka, kardiologiczny, ortopedyczno-urazowy.

Dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej kupiono za ponad 5,4 mln rezonans magnetyczny 1,5T. Sprzęt zastąpił mocno wyeksploatowany, ponad 10-letni aparat, który rocznie wykonywał ponad 7,2 tys. badań. – To produkt General Electric, jeden z najnowocześniejszych na świecie aparatów. Jesteśmy pierwszą placówką w Polsce, która zainstalowała to urządzenie – mówi dyrektor Matlakiewicz.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.