Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pokaz, który miał się odbyć 1 stycznia o godzinie 17 na cieszyńskim Rynku, budził bardzo duże zainteresowanie, przyszły go oglądać całe rodziny. Po godzinie 17 czekający tłum usłyszał informację, że pokaz został przeniesiony na godzinę 19. Następnie pokaz został w ogóle odwołany. Mieszkańcy są rozczarowani.

Nie było łączności z dronami

Wykonawcą pokazu była firma DroneLand.pl, która zorganizowała m.in. sylwestrowy pokaz w Sosnowcu.

- Decyzja o odwołaniu pokazu została podjęta przez właściciela firmy, mającego na uwadze bezpieczeństwo wszystkich widzów - można przeczytać na oficjalnym profilu DroneLand.pl na Facebooku.

Brakowało ciągłej łączności GPS z dronami. Firma wyjaśnia, że po próbnym starcie konieczna okazała się modyfikacja choreografii, co wiązało się z kilkoma godzinami pracy, stąd decyzja o odwołaniu pokazu. - Pokaz się odbędzie i dołożymy wszelkich starań, by wynagrodzić zaistniałe niedogodności - zapewniają przedstawiciele firmy.

Drony zatańczą podczas WOŚP

Oświadczenie w tej sprawie wydał także Adam Cieślar, dyrektor Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy”.

- Odpowiadając na oczekiwania społeczne, jednocześnie chcąc pokazać nowe rozwiązania technologiczne, postanowiłem tradycyjny pokaz sztucznych ogni zastąpić tańcem dronów. Wybrałem jedną z najlepszych firm w Polsce specjalizującą się w kompleksowej obsłudze takiego wydarzenia (...).  Ustalenia dotyczące pokazu prowadzone były od kilku tygodni, a dotyczyły zarówno szczegółów technicznych, jak i względów bezpieczeństwa - czytamy w oświadczeniu.

Dyrektor wyjaśnia, że planowany taniec dronów nie odbył się z powodu problemów technicznych i komunikacyjnych. Zawiodła komunikacja pomiędzy osobą odpowiedzialną z ramienia wykonawcy za kontakty z klientami a organizatorem. - Pracownicy firmy informowali tę osobę już o godzinie 17.10 o problemach technicznych i sugerowali przeniesienie pokazu na inny termin. Osoba ta od tego momentu samodzielnie podejmowała decyzje i nie informując mnie, chciała za wszelką cenę doprowadzić do pokazu. (…) Otrzymałem informację, że z dniem wczorajszym współpraca firmy DroneLand z tą osobą została zakończona - pisze dyrektor.

Dodaje, że firma zadeklarowała chęć zorganizowania dwóch dodatkowych pokazów. Pierwszy, w ramach „Światełka do nieba”, odbędzie się 12 stycznia o godzinie 20  podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Drugi pokaz w terminie wiosenno-letnim. - Mam nadzieję, iż tym razem się uda – pokazy dronów uzależnione są od warunków atmosferycznych - pisze dyrektor w oświadczeniu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.