Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Obecnie łączna suma złożonych lub przygotowanych do złożenia wniosków o dodatkowe fundusze wynosi ponad 20 mln zł – poinformowała Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Jedną z ważniejszych zmian w tym roku jest zmiana lokalizacji oddziałów chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz neurologii, dzięki czemu ten drugi oddział ma zyskać większą liczbę łóżek. Dużą inwestycją ma być wymiana agregatu wody lodowej, który służy do klimatyzowania bloku operacyjnego, sal zabiegowych i pracowni Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

Szpital zmniejszy zużycie gazu

– Obecnie zainstalowany agregat użytkowany jest od 1999 roku. Urządzenie jest przestarzałe technologicznie, ponieważ pracuje jeszcze na czynniku chłodniczym R22, dawno już wycofanym z rynku ze względów ekologicznych. Obecnie każda awaria związana z ubytkiem tego czynnika może spowodować trwałe wyłącznie agregatu. Koszt zakupu nowego wynosi ok. 250 tys. zł – wyjaśnia dyrektor placówki.

Modernizacji ulegnie także m.in. system grzewczy. Tu wymienione zostaną trzy kotły grzewcze i system rurociągów. Dzięki tym zmianom szpital oszczędzi ponad pół miliona złotych, gdyż zmniejszy się zużycie gazu. W planach jest także budowa ponad 280-kilowatowej elektrowni fotowoltaicznej. Energia miałaby w całości zasilić system klimatyzacji, co pozwoliłoby oszczędzić nawet 100 tys. zł rocznie. Szpital złożył we wrześniu wniosek na dofinansowanie tej inwestycji.

– W 2020 roku planowany koszt realizacji tego projektu ma wynieść ok. 4,4 mln zł. Szpital uruchomi elektrownię w ciągu 24 miesięcy od momentu uzyskania dofinansowania – wyjaśnia Anna Szafrańska, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. W sumie inwestycja ta ma przez dwa lata kosztować 10,7 mln zł.

Nowy sprzęt do ratowania chorych

Do obsługi centralnej sterylizacji oddane zostaną dwie nowe windy towarowe, do oddziału anestezjologii i intensywnej terapii trafią respiratory, bronchoskopy, a także pompy infuzyjne, a oddział gastrologii i chorób wewnętrznych zostanie doposażony w nowy wideogastroskop, wideokolonoskop oraz diatermię do badań endoskopowych.

W całym szpitalu zostanie także wymienionych kilkadziesiąt łóżek.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.