Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Malowniczo położone pomiędzy górskimi szczytami Jezioro Żywieckie to sztuczny zalew należący do tzw. kaskady Soły, powstały kilkadziesiąt lat temu. Słynący z dobrych wiatrów zbiornik to raj dla żeglarzy. Drugim popularnym zbiornikiem kaskady Soły jest Jezioro Międzybrodzkie. Górujący nad nim Żar to miejsce, które upodobali sobie paralotniarze.

Na brzegach obu jezior można spotkać kłusowników, dlatego baczną uwagę na okolicę zwraca Społeczna Straż Rybacka Powiatu Żywieckiego. Podczas ostatniego patrolu strażnikom ukazał się przerażający widok. Brzegi obu jezior są usłane plastikowymi i szklanymi butelkami, puszkami, foliowymi śmieciami i innymi odpadami.

Edukacja i akcje sprzątania

-  Nie zwracamy uwagi na to, że trujemy nie tylko siebie, ale również swoich bliskich. Śmieci generują metale ciężkie, związki siarki i fluoru, pyły, bakterie i grzyby, które trafiają do roślin, wód, gleby, a nawet powietrza. Skażenie gleby jest niebezpieczne i często jest nieodwracalne - przypominają strażnicy.

Tymczasem brzegi jezior wyglądają tak, jakby zwożono tutaj śmieci z całej okolicy. Strażnicy postanowili, że jednym z priorytetów w tym roku będzie dla nich budowanie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa. Co roku sprzątają brzegi i wody obu jezioro, na ten rok zaplanowali już kilka akcji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.