Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Perfekcyjnie zrobione paznokcie, piękne, zadbane, błyszczące włosy, zgrabna figura, zawsze modne ubranie - 27-letnia szczyrkowianka Dominika Kasińska dba o wygląd. Odwiedza czasem fryzjera, zagląda do kosmetyczki, by dodać sobie wzrostu, zakłada buty na obcasie. Zawsze pamięta o tym, by ubrać się odpowiednio do sytuacji. Nie pójdzie w dżinsach na egzamin.

Dominika Kasińska jest wolontariuszką WOŚPDominika Kasińska jest wolontariuszką WOŚP archiwum rodzinne

Dominika jest świadoma swoich ograniczeń, ale nie czuje się osobą niepełnosprawną. Osiągnęła więcej niż niejeden jej zdrowy rówieśnik. Sympatyczna dziewczyna jak lep przyciąga do siebie ludzi. Chyba nie ma osoby, która jej nie lubi.

Relacja na żywo z 28. Finału WOŚP

Dostrzec dziecko, a nie zespół

Anna Kasińska, mama Dominiki, jest nauczycielką. Gdy urodziła córkę, była dwudziestokilkulatką. Wszyscy mówili, że dzieci z zespołem Downa przydarzają się tym kobietom, które decydują się na macierzyństwo w późnym i bardzo późnym wieku. Ciąża przebiegała książkowo, nie działo się nic złego.

- Pani córka ma zespół Downa. Może być różnie - usłyszała pani Anna po porodzie.

Gdy dopytywała, czego może się spodziewać, słyszała o wadzie serca, wadzie wzroku, języku wystającym z buzi, nieporadności, niepełnosprawności umysłowej. Rodzice Dominiki byli załamani. Szukali innych ludzi chorych na to samo co Dominika, chcieli się od ich bliskich dowiedzieć, czego mogą się spodziewać. Myśleli, że znajdą kogoś, kto byłby przykładem dającym nadzieję. Nie znaleźli. Nikt nie dawał im żadnej nadziei.

Mieli szczęście, bo trafili do Andrzeja Poraniewskiego, dzisiaj już legendy bielskiej pediatrii. Lekarz poprawił książeczkę zdrowia Dominiki tak, by na pierwszej stronie nie rzucało się już w oczy rozpoznanie "zespół Downa", by wszyscy zobaczyli w dziewczynce dziecko, a nie zespół.

Zabierali Dominikę w góry i do opery

Na rehabilitację Dominiki rodzice wydali majątek. Jeździli z nią m.in. na specjalną terapię do Krakowa. Zabierali do opery, do kina, do teatru, w góry, nad morze. Niech widzi, czuje, dotyka jak najwięcej, niech poznaje. Spotkali na swojej drodze wielu życzliwych ludzi, takich jak ortodontka, przywiozła z Niemiec materiały umożliwiające skonstruowanie dla Dominiki aparatu ortodontycznego. Dzisiaj, gdy Dominika się uśmiecha, nikt nie zauważa, że dziewczynie wyrosła tylko część zębów, udało się tak przesunąć zęby, że przerwy po tych brakujących przestały być widoczne.

Lata ćwiczeń pozwoliły też zniwelować inne objawy zespołu Downa: Dominika dobrze mówi, ma bardzo zgrabną sylwetkę, jest sprawna i gibka. Pływa, jeździ na nartach, na rowerze. - Jestem wytrwała i pracowita. Myślę, że to cechy, które bardzo mi pomogły - mówiła kiedyś Dominika w rozmowie z „Wyborczą”.

Dominikę pozna cała Polska

Dominika poszła do zwykłego przedszkola, potem do zwykłej szkoły podstawowej, gimnazjum. Wszędzie była normalnie traktowana. Rodzice ją dopingowali. Po gimnazjum dziewczynę przyjęło Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Buczkowicach, świetnie się zaaklimatyzowała w nowej szkole, potem poszła do szkoły policealnej.

Dominika ma wiele pasji. Na ostatniej pasterce w Szczyrku ubrana w regionalny strój pięknie zaśpiewała z zespołem Ondraszek, śpiewa też w chórze. Jej wielkim marzeniem jest znalezienie dobrej pracy. Nie jest to proste, ale takie informacje jak ta z Gdańska, że Urząd Miasta zatrudnił na pół etatu pana z zespołem Downa, dają jej nadzieję.

Niedługo Dominikę pozna cała Polska. Przemysław Kossowski we wrześniu zeszłego roku wyruszył w podróż, towarzyszył szóstce niezwykłych ludzi z zespołem Downa. Wkrótce telewizja TTV wyemituje odcinki będące zapisem ich niezwykłej podróży. Dominika wzięła udział w programie „Down the Road. Zespół w Trasie”.

- Wraz z Dominiką i Michałem, dwójką bohaterów Down the Road, kwestujemy na rzecz WOŚP. Odwiedzimy także Jurka Owsiaka w warszawskim centrum dowodzenia finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oglądajcie nas na antenie TTV około 10 - zaprasza Kossakowski na Facebooku.

„Gazeta Wyborcza” włącza się do pomocy. Pieniądze zebrane w puszce w całości zostaną przekazane na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wesprzyj naszą puszkę na www.siepomaga.pl/gwwosp.

WOŚP 2020. Wiadomości, program, imprezy, aukcje - sprawdź, co się dzieje w Twoim regionie

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.