Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Pierwsza umowa obejmuje przygotowanie projektu technicznego i następnie zabezpieczenie wyspy na Zbiorniku Goczałkowickim. Obiekt powstanie w miejscu, w którym co roku, w okresie niskiego poziomu wód, tworzą się wyspy, na których gniazdują rybitwy rzeczne oraz śmieszki - informuje Łukasz Zych, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach

Wiosną i latem podczas opadów deszczu wyspy bywają zalewane przez wodę, tymczasem wtedy ptaki mają na nich gniazda. Dzięki zaplanowanym działaniom ptaki będą mogły bezpiecznie wyprowadzać lęgi, prace powinny się zakończyć się do końca tego roku.

Druga z umów dotyczy wykonania dokumentacji projektowej dla zadania polegającego na zabezpieczeniu grobli i wysp na stawach hodowlanych.

- Działanie obejmuje przygotowanie dokumentacji dla 12 zbiorników wodnych położonych w powiecie, bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim i oświęcimskim. Dokumentacja pozwoli przystąpić do wyłonienia wykonawców na zabezpieczenie siedlisk ptaków na stawach hodowlanych - informuje rzecznik.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.