Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zgodnie z decyzją Andrzeja Dudy w piątek podpisane zostało porozumienie pomiędzy KPRP i Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Służbą Ochrony Państwa w sprawie określenia zasad udostępniania niepublicznych lądowisk usytuowanych w obiektach służących prezydentowi.

Na mocy porozumienia możliwe będzie dalsze korzystanie przez LPR z lądowiska zlokalizowanego w Warszawie na Budynku Bezpieczeństwa Narodowego, na potrzeby lotów ratowniczych realizowanych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe udostępnione zostanie także lądowisko w Wiśle.

Rezydencja na Zadnim Groniu

Rezydencja na Zadnim Groniu w Wiśle powstała w 1931 roku. Zameczek był darem województwa śląskiego dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Wybudowano go w miejscu spalonego drewnianego zameczku Habsburgów, był pierwszym gmachem reprezentacyjnym powstałym w II RP.

Zaprojektował go znany architekt Adolf Szyszko-Bohusz, rektor krakowskiej ASP. Mościcki zatrzymywał się w Zameczku, gdy przyjeżdżał do Wisły polować na głuszce, dzisiaj bywa tutaj prezydent Andrzej Duda. Zameczek można zwiedzać.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.