Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na styczniowej sesji radni powiatu bielskiego przyjęli aktualizację dokumentu pod nazwą „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla powiatu bielskiego”. Na terenie powiatu nadal jest ponad 11 tysięcy ton azbestu, ale likwidacja niebezpiecznego dla środowiska i zdrowia materiału idzie tutejszym gminom całkiem dobrze.

Zgodnie z Wojewódzkim Programem Usuwania Azbestu do końca 2018 roku z terenu powiatu  powinno było zniknąć 34 proc. wyrobów azbestowych, a zlikwidowano już prawie 50 proc. Termin ostateczny dla całego kraju to 2032 roku.

Mieszkańcy mogą dostać dofinansowanie

Obecnie azbest jest najczęściej na budynkach gospodarczych. - Wynika to z tego, że mieszkańcy w pierwszej kolejności wymieniają dachy i elewacje w swoim domu. O  budynkach gospodarczych myślą w drugiej kolejności i takie właśnie głównie pozostały na terenie powiatu - mówi Agnieszka Chylak, autorka opracowania.

Mieszkaniec zainteresowany usunięciem azbestu powinien zgłosić się do swojego urzędu gminy i zapytać, kiedy jest nabór wniosków o dofinansowanie, jakie są jego zasady, ile pieniędzy może otrzymać itd. W każdym samorządzie odbywa się to na innych zasadach. 

W prawie wszystkich gminach przeprowadzono inwentaryzację wyrobów azbestowych w terenie poza gminą Czechowice-Dziedzice, która  oparła się na danych z ankiet. Najwięcej azbestu znaleziono na terenie gmin: Wilkowice, Buczkowice oraz Porąbka, najmniej w gminach: Jaworze i Kozy.

Do końca 2018 roku na usuwanie wyrobów azbestowych wydano w powiecie bielskim 1,6 mln zł, większość to środki własne samorządów, natomiast cztery gminy: Bestwina, Buczkowice, Jaworze i Porąbka korzystały ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.