W Galerii "Sfera" w Bielsku-Białej zainaugurowano V edycję akcji "Pluszaki ratują zwierzaki". Odbył się happening z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej im. Kopalińskich. Tym razem pieniądze zostaną przeznaczone dla Fundacji "Mysikrólik" - Na Pomoc Dzikim Zwierzętom.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Akcja "Pluszaki ratują zwierzaki" to przykład, jak z niepotrzebnych rzeczy stworzyć działanie, z którego wszyscy są zadowoleni. Zarówno osoby oddające pluszaki i zabawki, te nabywające je po bardzo okazyjnych cenach, jak i na końcu organizacje ratujące zwierzęta odnoszą z tej akcji wymierne efekty - mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji "Arka".

W zeszłym roku odbyły się 4 edycje akcji, w których zebrano aż 20,5 tys. zł. Środki te trafiły do organizacji na co dzień ratujących zwierzęta w okolicach Bielska-Białej. Wsparcie otrzymały: "Mysikrólik", Stowarzyszenie "KOTełkowa Drużyna", Fundacja "Psia Ekipa" oraz Fundacja "Przystań Ocalenie" prowadząca schronisko dla zwierząt pod Pszczyną. W akcję zaangażowało się wielu wolontariuszy, m.in. pomagali wyprać zebrane pluszaki.

Niedługo wielki kiermasz

Wszyscy, którzy chcą pomóc w akcji, mogą przynosić zabawki, gry, puzzle, książki dla dzieci i oczywiście pluszaki (czyste i niezniszczone) do punktu informacyjnego w Galerii "Sfera".

Ekolodzy mówią, że to kolejny pomysł wpisujący się w program edukacyjny "Dajemy rzeczom drugie życie", w którym zachęcają do nowoczesnego i odpowiedzialnego podejścia do odpadów. Wiele rzeczy można naprawić lub przekazać organizacji społecznej. Coraz bardziej popularne jest podejście do odpadów według zasady 5R, a jedną z tych zasad jest reuse, czyli używanie rzeczy ponownie. Zasada ta przypomina, że można użyć wykorzystane już przedmioty w inny, kreatywny sposób. W ten sposób budujemy kulturę produkcji mniejszej liczby odpadów i wpływamy na stan Ziemi.

22 lutego ekolodzy zapraszają na V Charytatywny Kiermasz Zabawek do Galerii "Sfera". Partnerami akcji są: Galeria "Sfera", Urząd Miasta Bielska-Białej oraz Zakład Gospodarki Odpadami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem