Zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Jerzy Samiec zaleca odwołanie do 22 marca wszystkich niedzielnych nabożeństw.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tuż po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego bp Jerzy Samiec zwrócił się do członków Kościoła ewangelicko-augsburskiego z listem.

„Dziś wieczorem rząd Rzeczpospolitej ogłosił stan zagrożenia epidemicznego. Jednocześnie wprowadzono wiele rygorystycznych nakazów. Między innymi wydano zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Usłyszeliśmy, że czeka nas w najbliższych dniach skokowy wzrost zachorowań. W związku z powyższym zalecam odwołanie nabożeństw w niedzielę Oculi oraz Laetare (15 i 22 marca 2020). Jednocześnie zwracam się do duchownych z gorącą prośbą, aby w wyżej wymienione niedziele w porach prowadzenia nabożeństw byli w kościele i z tymi osobami, które z różnych powodów przyjdą do swych świątyń móc porozmawiać, pomodlić się, przeczytać fragmenty Słowa Bożego” – pisze w liście bp Samiec.

Nabożeństwa są transmitowane w sieci

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje proboszcz wraz z radą parafialną. Biskup zachęca do modlitw za osoby chore, poddane kwarantannie i pracowników służby zdrowia. Podkreśla również, jak ważne jest wsparcie osób, które go potrzebują, np. osób starszych. Wcześniej w piątek, przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, bp Samiec zwracał się do wiernych o odpowiedzialność za innych członków zboru.

„Proszę o zachowanie pokoju oraz o szczególną troskę o siebie wzajemnie, ale również o tych wszystkich, którzy potrzebują w tym szczególnym czasie wsparcia i pomocy. Działajmy odpowiedzialnie i bądźmy solidarni, w trosce o wspólne bezpieczeństwo stosujmy się do zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie kwarantanny i przestrzegania zasad higieny” – podkreślał biskup. Jak stwierdził, mamy obecnie wiele możliwości technicznych, takich jak telewizja czy internet, które pozwalają na uczestnictwo w transmitowanym nabożeństwie.

Polska w czasach koronawirusa. Czekamy na Wasze spostrzeżenia, o czym powinniśmy napisać. Piszcie: listy@wyborcza.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A katotalibany?
  Ciało Chrystusa i.... trochę wirusa!
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Brawo, czyli da się.
  Katoliccy czarni są za pazerni - nie będzie owieczek, nie będzie kogo strzyc.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0