Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stojący przy ul. Mickiewicza budynek wzniesiono w 1883 r. dla zasłużonego dla miasta finansisty i społecznika Teodora Sixta. Gmach z charakterystyczną wieżyczką zbudował dla niego słynny bielski budowniczy Karol Korn. To jeden z najcenniejszych w skali Bielska-Białej i regionu przykładów reprezentacyjnej architektury drugiej połowy XIX wieku.

Sixt zmarł w 1897 r., a przed śmiercią zapisał w testamencie swoją piękną willę miastu. Później mieszkali w niej m.in. burmistrzowie Bielska. Od 2002 do 2012 r. w budynku mieściła się siedziba rektora bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. Od tamtej pory budynek praktycznie nie był wykorzystywany.

Willa Sixta zachowała dawny charakter

Dlatego władze Bielska-Białej postanowiły tchnąć w niego nowe życie. W 2018 r. rozpoczęła się modernizacja willi.

Prace dobiegły już końca, a zabytek robi teraz imponujące wrażenie, m.in. dlatego że udało się utrzymać dawny charakter willi i zachować wiele jej oryginalnych elementów.

Willa Sixta w Bielsku-Białej po remoncieWilla Sixta w Bielsku-Białej po remoncie Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB

Okna, drzwi, uchwyty czy klamki zostały odrestaurowane. Inne elementy z kolei odtworzono na wzór pierwotnych. Wszystko odbywało się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

- W większości oryginalne są też parkiety, schody i poręcze oraz balustrady. Tynki zewnętrzne, mimo że były już bardzo zniszczone i groziło, że zaczną odpadać, nie zostały całkowicie skute, tylko wzmocnione konserwatorskimi metodami iniekcji, w związku z czym również są oryginalne - mówi Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, która będzie teraz zarządzała willą Sixta.

W willi dobudowano windę i odrestaurowano piwnicę. Renowacji doczekał się też budynek dawnej wozowni i ogrodzenie wokół zabytku. Uporządkowany został także teren wokół willi. Za kilka miesięcy przed wschodnią fasadą zostanie założony ogród różany. To pomysł ogrodnika miejskiego. - Chcemy też zadbać o drzewostan. Wokół willi rosną wspaniałe drzewa – pomnik przyrody miłorząb, dąb burgundzki o niezwykłych omszałych liściach, kilka starych lip i klonów. Planujemy też dalsze nasadzenia - dodaje Agata Smalcerz.

Galeria Bielska BWA organizuje jeszcze przetarg na wyposażenie willi.

Pomoc dla seniorów i kolekcja sztuki

Według zapowiedzi władz miasta willa stanie się miejscem, gdzie odbywać się będą różnorodne zajęcia aktywizujące mieszkańców. Działania społeczne będą realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a działania kulturalne i artystyczne przez Galerię Bielską BWA.

W części użytkowanej przez MOPS znajdzie się m.in. biuro projektu „Zintegrowana Animacja Społeczna”, giełda wolontariatu i klub wolontariusza, a także Miejskie Centrum Usług Społecznych, czyli placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, oraz dzienny ośrodek dla seniorów. Będzie tu udzielana pomoc seniorom i osobom niepełnosprawnym, którzy nie wymagają opieki całodobowej, ale ze względu na swoje problemy potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

W pozostałej części willi Sixta na stałe zagości ekspozycja wybranych prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Do budynku będzie można przyjść, oglądać dzieła sztuki, a także dowiedzieć się wiele o artystach.

Poza tym w willi będą się odbywały warsztaty artystyczne prowadzone przez animatorów i artystów, wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, pokazy filmów i prezentacje multimedialne.

Koszt renowacji willi Sixta to 11 mln zł. Inwestycja otrzymała unijne dofinansowanie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.