Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak informuje Anna Szafrańska, rzeczniczka prasowa Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, mężczyzna w wieku 67 lat trafił do placówki w środę 18 marca z powodu bezpośredniego zagrożenia życia. Wymagał natychmiastowej operacji naczyniowej, której został poddany. Pacjent cierpi również na wiele chorób współistniejących.

- Na podstawie przeprowadzonego wywiadu przy przyjęciu oraz objawów chorobowych pacjent nie wskazywał, iż jest zarażony SARS CoV-2. W trakcie pobytu na chirurgii jego stan zaczął się pogarszać. Wykonano badania, w tym także test na obecność SARS CoV-2 - informuje rzeczniczka.

Przez dwa tygodnie żaden z pacjentów nie zostanie wypisany

23 marca w nocy szpital otrzymał wynik pozytywny. W uzgodnieniu z Oddziałem Zakaźnym Szpitala Megrez w Tychach pacjent został tam przekazany. Dzisiaj, po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bielsku-Białej, oddział chirurgii ogólnej i naczyniowej szpitala wojewódzkiego został zamknięty na najbliższe 14 dni. W tym czasie żaden z przebywających tam pacjentów nie zostanie wypisany. Sanepid otrzymał również listę chorych, którzy opuścili oddział w dniach od 19 do 23 marca.

- Personel, który miał kontakt z chorym, został odsunięty od pracy na oddziale. Sanepid podda te osoby kwarantannie. Od pracowników oddziału, a także Zakładu Diagnostyki Obrazowej zostały pobrane próbki na obecność SARS CoV-2 - informuje rzeczniczka.

Po siedmiu dniach badania zostaną powtórzone. Jeżeli wyniki będą negatywne, za zgodą Powiatowego Inspektora Sanitarnego osoby te będą mogły wrócić do pracy. Pracownicy kwarantannę odbędą w domach.

Szpital Wojewódzki w Sosnowcu przyjmie osoby wymagające pomocy

- Oddział chirurgii ogólnej i naczyniowej zostanie poddany dekontaminacji. Wszyscy pacjenci, którzy tam przebywają, zostali odpowiednio zabezpieczeni. Zajmuje się nimi personel z macierzystego oddziału i innych oddziałów, który nie miał kontaktu z chorym - informuje Anna Szafrańska.

Przez najbliższe 14 dni oddział nie będzie przyjmował pacjentów. Osoby potrzebujące pomocy w zakresie chirurgii ogólnej będą kierowane do najbliższych szpitali. Szpital Wojewódzki w Sosnowcu przyjmie osoby wymagające pomocy w zakresie chirurgii naczyniowej.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.