Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Bielsku-Białej dobiega końca wielka przebudowa ul. Żywieckiej. Główna arteria miasta jest modernizowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Krakowską do skrzyżowania z ul. Górską. Inwestycja jest finansowana przez Unię Europejską.

Do zmodernizowania pozostał jednak jeszcze jeden odcinek ul. Żywieckiej przed granicą z Wilkowicami – od ul. Owocowej do ul. Sielanka.

Ponieważ na tym odcinku ul. Żywiecka jest już drogą wojewódzką, a nie krajową, nie mogła zostać włączona w projekt unijny.

Ostatni odcinek głównej drogi do przebudowy

W Miejskim Zarządzie Dróg w Bielsku-Białej trwa już procedura wyłaniania wykonawcy, który przeprowadzi tę inwestycję. Przebudowa ok. 575 m drogi obejmie m.in. budowę chodników, zatok i przystanków komunikacji miejskiej. Pojawi się też wyspa środkowa dzieląca pasy ruchu.

Jak przy każdej tego typu inwestycji, zostaną przebudowane sieci teletechniczne, nastąpi modernizacja oświetlenia drogowego, powstanie odwodnienie drogi, przeprowadzona zostanie także wycinka zieleni wraz z nowymi nasadzeniami. Jednym z istotnych elementów tej modernizacji będzie wyburzenie trzech istniejących przepustów i zbudowanie w ich miejsce nowych.

Miejski Zarząd Dróg złożył wniosek na dofinansowanie tej inwestycji z pieniędzy rządowych.

Przeszedł on pozytywną weryfikację na poziomie województwa i teraz czeka na ostateczne decyzje. - Niemniej na tę chwilę MZD posiada w swoim budżecie pieniądze na realizację tej inwestycji - podkreślają bielscy urzędnicy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.