Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Według uzyskanej odpowiedzi, z ustaleń telefonicznych z oficerem dyżurnym Straży Granicznej w Raciborzu wynika, że rolnik nie zostanie wpuszczony na teren Czech, gdyż nie jest w grupie osób uprawnionych. Z drugiej zaś strony, nawet jakby się dostał na teren Republiki Czeskiej, przy wjeździe powrotnym do Polski zostanie skierowany na 14-dniową kwarantannę – mówił "Radiu 90" wójt Godowa, Mariusz Adamczyk.

Rolnicy mogą składać wnioski

Starostwo Powiatowe w Cieszynie informuje, że można uzyskać zgodę na przekroczenie granicy przez osoby posiadające gospodarstwa rolne po obu stronach granicy. W celu uzyskania zgody trzeba złożyć wniosek do właściwego ze względu na miejsce przekroczenia granicy komendanta placówki Straży Granicznej. Wniosek powinien zawierać: dane personalne wnioskodawcy (należy uwzględnić również osoby wykonujące prace w gospodarstwie rolnym, które znajduje się po stronie państwa sąsiedniego;  datę i miejsce planowanego przekroczenia granicy wraz z uzasadnieniem (np. prace polowe w rejonie znaku granicznego nr ), adres do korespondencji (adres poczty internetowej).

We wniosku można wskazać określony okres związany z wykonywaniem prac polowych, trzeba dołączyć dokumentację potwierdzającą prawo do dysponowania gospodarstwem rolnym lub prawo wykonywania prac na terenie takiego gospodarstwa. Komendant placówki Straży Granicznej przesyła wniosek do komendanta głównego Straży Granicznej, który wydaje zgody.

Po uzyskaniu odpowiedniej zgody rolnik każdorazowo z wyprzedzeniem co najmniej 4 godzin musi poinformować właściwą miejscowo placówkę Straży Granicznej o zamiarze przekroczenia granicy w uzgodnionym miejscu. Osoby przekraczające granicę w celu wykonania prac w gospodarstwie rolnym, które znajduje się po obu stronach tej granicy, zwolnione są z kwarantanny. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.