Przez koronawirusa kilka festiwali i innych ważnych imprez w województwie śląskim nie odbędzie się w planowanych terminach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

1 maja w Cieszynie miał się rozpocząć 22. festiwal Kino na Granicy. Organizatorzy właśnie poinformowali, że impreza została przeniesiona na ostatnią dekadę sierpnia. Wyjaśnili, że przez wymuszone epidemią koronawirusa zamknięcie granicy polsko-czeskiej nie można było prowadzić przygotowań.

Przełożono Kino na Granicy w Cieszynie i Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej

- Z tych powodów, pragnąc, aby wszyscy uczestnicy przeglądu mogli cieszyć się uczestnictwem w nim w spokojnej, bezpiecznej atmosferze, zdecydowaliśmy się przełożyć termin imprezy z początku maja na daty 21-26 sierpnia - zakomunikowali organizatorzy cieszyńskiego festiwalu.

W Bielsku-Białej 26 maja miał się rozpocząć Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. Według najnowszych planów odbędzie się na przełomie września i października.

- Uznaliśmy, że terminem na tyle odległym, by dać szansę powodzenia festiwalowi, jest okres pomiędzy 25 września a 3 października. Jesteśmy cały czas w kontakcie z zespołami, które też są w trudnej sytuacji i nie wszystkie mogą ostatecznie potwierdzić swą obecność. Gdy tylko będzie to możliwe, poinformujemy o skali i długości naszego festiwalu - mówi Jacek Popławski, dyrektor Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej i festiwalu.

Katowice Jazz Art Festival w drugiej połowie roku?

Raczej nie odbędzie się w przewidzianym terminie Katowice Jazz Art Festival, którego organizatorem jest instytucja Katowice Miasto Ogrodów w Katowicach. Jego 10. edycja miała się rozpocząć 25 kwietnia.

- Szukamy rozwiązań. Niektórzy artyści, których planowaliśmy zaprosić, ogłosili, że odkładają lub odwołują trasy koncertowe - z obawy przed wirusem albo z powodu braku pewności połączeń lotniczych. Ze względu na postępy epidemii oceniamy szanse zorganizowania Katowice Jazz Art Festivalu w założonym terminie na niewielkie. Dlatego pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą nam godnie uczcić 30 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Jazzu UNESCO. Oczywiście w grę wchodzą tylko transmisje online. Mamy też nadzieję, że będziemy mogli zaprosić choć część z zaplanowanych artystów w drugiej połowie roku - informuje Łukasz Kałębasiak z Miasta Ogrodów.

Tauron Nowa Muzyka pod koniec sierpnia

Przesunięty na koniec wakacji został pierwszy z dużych muzycznych festiwali odbywających się latem na Śląsku - Tauron Nowa Muzyka Katowice. Miał się odbyć między 11 a 14 czerwca w Strefie Kultury, NOSPR i na Sztauwajerach. Organizator, czyli More Music Agency, poinformował, że impreza odbędzie się między 27 a 30 sierpnia. Jednocześnie jej program się nie zmienia.

IWONA SOBCZYK

- Decyzja o zmianie terminu 15. edycji nie była łatwa. To nadzwyczajnie trudny czas dla branży muzycznej i również dla nas. Mamy nadzieję, że mimo przejściowych trudności będziecie dalej z nami. Zachęcamy do zatrzymania karnetów i wzięcia udziału w festiwalu w nowym terminie. Wspólnie świętujmy powrót do normalności, który do tego czasu na pewno nastąpi - podają Adam Godziek i Adam Pomian, organizatorzy festiwalu.

Ta sama agencja, która przygotowuje festiwal Tauron Nowa Muzyka, miała 17 kwietnia zaprosić fanów muzyki techno na pierwszą odsłonę jednodniowej imprezy pod hasłem “Walcowanie” w Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach. Wydarzenie zostało przeniesione na 1 sierpnia.

W Cieszynie i w Mysłowicach wszystko zależy od koronawirusa

W maju w Cieszynie odbywał się co roku Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic, jednak tegoroczną, 30. edycję festiwalu - jeszcze przed wybuchem pandemii - planowano zorganizować jesienią, od 1 do 9 października. - Dlatego na razie nie zmieniamy planowanego terminu imprezy. Ale wszystko może się zdarzyć. Festiwal odbywa się równocześnie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, czyli w dwóch państwach, dzisiaj na nowo rozdzielonych granicą. Ewentualne zmiany naszych planów zależą od rozwoju sytuacji epidemicznej i w Polsce, i w Czechach. I od tempa usuwania kolejnych ograniczeń. Jeśli jesienią będzie można chodzić do teatru w obu państwach, festiwal się odbędzie - mówi Janusz Legoń, dyrektor artystyczny festiwalu, rzecznik regionalny Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Oddział Regionalny w Cieszynie.

Nie wiadomo jeszcze, jaki los czeka festiwal Alter Fest odbywający się co roku w mysłowickim kościele ewangelickim. Jego 9. edycja zaplanowana została między 29 a 30 maja.

- Pracujemy nad tym, aby AlterFest odbył się w maju. Ale oczywiście trzymamy rękę na pulsie i pracujemy jednocześnie nad alternatywnym terminem imprezy. Problem tkwi nie tylko w tym, że pod koniec maja być może nadal będzie trwała epidemia. Sytuacja spowodowana koronawirusem doprowadziła również do tego, że z dnia na dzień sprzedaż biletów na festiwal spadła do zera, a działania promocyjne właściwie stoją w miejscu, ponieważ wszyscy mają obecnie na głowie wiele spraw ważniejszych niż planowanie uczestnictwa w festiwalu - zauważa Łukasz Prajer, pomysłodawca i organizator festiwalu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem