W wieku 84 lat zmarł Jan Szarek, w latach 1991-2001 biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce. Zachorował na COVID-19.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Biskup Jan Szarek urodził się 13 lutego 1936 roku w Bielsku-Białej. W latach 1956-1960 studiował teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Tytuł jego pracy magisterskiej to „Życie i działalność Tomasza Muenzera i jego stosunek do reformacji Marcina Lutra”.

Księgarnia i wydawnictwo

25 września 1960 roku Jan Szarek został ordynowany na duchownego przez bp. Andrzeja Wantułę w kościele Zbawiciela w Bielsku. Przez dziesięć lat pełni służbę w diecezji mazurskiej. W 1970 roku zrezygnował ze stanowiska proboszcza w Giżycku i został wikariuszem księdza seniora Adama Wegerta w Bielsku. Od grudnia 1980 roku pełnił urząd seniora diecezji cieszyńskiej, powołał do życia pierwszą ewangelicką księgarnię “Logos” w Cieszynie, pod jego kierownictwem wybudowany został Ośrodek Wydawniczy „Augustana”, otwarty w 1992 roku.

Jako przewodniczący Diecezjalnej Komisji Ewangelizacyjnej, a od 1985 roku przewodniczący Synodalnej Komisji Ewangelizacyjnej, był współorganizatorem dorocznych Tygodni Ewangelizacyjnych w Dzięgielowie. W latach osiemdziesiątych był także wiceprzewodniczącym Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Biskup Kościoła

6 stycznia 1991 roku Synod Kościoła wybrał Jana Szarka na urząd Biskupa Kościoła, co było jednoznaczne z objęciem także stanowiska Prezesa Synodu Kościoła i Prezesa Konsystorza. Akt konsekracji i wprowadzenia w urząd miał miejsce 3 maja 1991 roku w kościele Świetej Trójcy w Warszawie. Urząd ten pełnił do 6 stycznia 2001 roku.

W 1993 roku bp Jan Szarek został wybrany na prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej, funkcję tę pełnił do 2001 roku. Kilka lat temu w rozmowie z „Wyborczą” mówił o gestach pojednania pomiędzy kościołami.

- Taki moment to konkretny znak pojednania na Śląsku. Dotyczył on kościoła ewangelickiego w Siemianowicach Śląskich. Po 1945 r. ta świątynia została nam bezprawnie przez władze zabrana i przekazana katolikom. Przez 50 lat starań nie odzyskaliśmy jej. Z okazji Wielkiego Jubileuszu z propozycją rozmów w tej bolesnej sprawie wystąpiłem do abp. Damiana Zimonia. Nasza propozycja spotkała się z wielką jego życzliwością. Osobiście dopomógł nam odzyskać ten kościół jako znak pojednania i współpracy ekumenicznej na Śląsku. To było wielkie wydarzenie - mówił.

Biskup był wielokrotnie odznaczany

Biskup Szarek był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, nagrodą „Zwiastuna Ewangelickiego” im. ks. Leopolda Otto. W 2016 roku bp Szarek został uhonorowany Śląskim Szmaragdem „za umiejętność odczytywania znaków czasu i konkretne oraz skuteczne podejmowanie wyzwań; za budowanie mostów pojednania między narodami, chrześcijanami i religiami oraz za przeprowadzenie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w trudnym okresie przemian na drogę spokojnego rozwoju i działania”.

Aniela, żona biskupa Szarka, zmarła w zeszłym roku, pozostawił dwójkę dzieci. Jego syn Piotr jego proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej pw. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Swoją działalnością zasłużył na ciepłe słowa i przypomnienie ile zrobił dla szerzenie dobrego słowa.
  @maria,,
  Najwięcej zrobił dla szerzenia ciemnoty i umacniania pozycji pedofilskiej organizacji w kraju.
  już oceniałe(a)ś
  4
  19
  @ustawiamdlasiebienick
  biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego, nie katoluckiego
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @ustawiamdlasiebienick
  Jednak masz problem z intelektem.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  Porządny człowiek, zrobił bardzo dużo dla wielu, zostawił po sobie sporo dobra wśród ludzi, uszanujcie to proszę w takiej chwili. Kto rozumie, ten zasmucony i będzie pamiętał.
  już oceniałe(a)ś
  47
  1
  Niech spoczywa w pokoju.
  już oceniałe(a)ś
  46
  2
  Szkoda...
  już oceniałe(a)ś
  37
  2
  Prawdziwy chrześcijanin, normalny ksiądz, duszpasterz z żoną i dziećmi, bez wynaturzeń celibatu i hipokryzji. Cześć jego pamięci!
  już oceniałe(a)ś
  27
  1
  To trochę inny kościół, a nie pedofilska szczujnia pod krzyżem i wywodami Jędraszewskiego.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  O ile wiem, to kościół został odebrany ewangelikom w Siemianowicach Śląskich, bo Freikorpsy przechowywali broń pod ołtarzem. Taka była wersja, czy prawdziwa? Szkoda, że nie zapytałem o to pastora Zellera którego znalem. Pamiętam go jako bardzo porządnego człowieka.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Ale pan Jędraszewski mówił, że covid to kara za homoseksualizm. Wyszło szydło z worka?
  już oceniałe(a)ś
  3
  11