Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Druga odsłona naszego plebiscytu samorządowego jest poświęcona przyszłości naszych miast. Od piątku trwa głosowanie nad wyzwaniami dla miast i regionu. To przyczynek do dyskusji, jak powinny się rozwijać nasze samorządy, na co powinny położyć akcent, planując działania nie tylko na najbliższe lata, ale i na dziesięciolecia. Głosowanie trwa do 3 maja, a wyniki ogłosimy 7 maja. Każdy Czytelnik może oddać jeden głos. Listę siedmiu zwycięskich wyzwań stworzymy z tych, które uzyskają najwięcej Waszych głosów.

Mieszkańcy Bielska-Białej mają do wyboru całkiem sporo wyzwań dla miasta. Oto one:

Bielsko-Biała musi otworzyć się na świat

Jacek Bożek, ekolog, założyciel i prezes Klubu Gaja, jest bardzo zainteresowany naszym plebiscytem i wciąż się waha, na którą propozycję zagłosować. - Wybór wcale nie jest prosty. Wśród propozycji są takie cele, które zrealizować będzie stosunkowo łatwo, bez wielkich nakładów finansowych czy legislacji, np. „Rzeka w mieście” czy „Więcej zieleni”. Trzeba je zrealizować, bo dzięki temu poprawi się jakość życia ludzi w mieście. Ale są też wyzwania bardziej skomplikowane, długofalowe i o wiele trudniejsze w realizacji, ale niezbędne dla Bielska-Białej, ponieważ pomogą w rozwoju tego miasta. To propozycje „Bielsko-Biała przyszłości” i „Uczelnia w Bielsku-Białej”. W tym pierwszym przypadku chodzi o otwarcie się miasta na świat, nawiązywanie współpracy i czerpanie z najlepszych wzorców. A w drugim nie tyle o stworzenie w Bielsku-Białej kolejnego w Polsce przeciętnego uniwersytetu, ile o to, by zadbać o zróżnicowane, alternatywne i nowoczesne szkoły średnie. Takie szkoły pomogą rozwijać w Bielsku-Białej klasę średnią, bo tacy ludzie nie będą stąd wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszych perspektyw edukacyjnych dla swoich dzieci - mówi Jacek Bożek.

W naszym plebiscycie można zagłosować także na wyzwania dla całego regionu:

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.