1 z 10
Tu była słynna mozaika
Na ścianie byłych zakładów Welux przy ul. Leszczyńskiej znajdowała się słynna mozaika Ignacego Bieńka. Dzieło miało kilkadziesiąt metrów długości i przedstawiało historię Polski oraz miasta. Obok kolorowych elementów ceramicznych artysta wykorzystał kamienie, szkło, piasek, nawet kawałki desek i papy. Pod mozaikę przychodziły szkolne wycieczki, aby uczyć się historii. Podczas przygotowań do budowy Centrum Handlowego Gemini Park, które stoi teraz w tym miejscu, firma rozbiórkowa zburzyła ścianę z mozaiką.
Fot. Pawe? Sowa / Agencja Wyborcza.pl
2 z 10
Kąpielisko Start
W miejscu obecnego kąpieliska Start ludzie chłodzili się w wodzie i wypoczywali już prawie sto lat temu. Istniał tu wtedy otoczony drewnianymi pomostami staw. Potem powstał jeden z największych basenów w Polsce - w kilku nieckach o różnej głębokości mieściło się w sumie aż 9 tys. m sześc. wody, a ich napełnianie trwało co najmniej 20 dni. Tak było do 2008 roku, gdy przestarzałe kąpielisko zostało zamknięte. Po gruntownej przebudowie otwarto je wiosną zeszłego roku. Jest tu niecka pływacka o długości 50 m, basen rekreacyjny z armatkami wodnymi i masażami, zjeżdżalnie a także korty tenisowe, boiska do piłki siatkowej i koszykówki oraz profesjonalna ściana wspinaczkowa. Wszystko pochłonęło 24 mln zł.
GRZEGORZ CELEJEWSKI / Agencja Wyborcza.pl
3 z 10
Rynek
Centralny plac bielskiej Starówki jakiś czas temu przypominał skwerek w prowincjonalnym miasteczku. Rosły tu trawa i kilka drzew. Chodniki były krzywe, a ławeczki oblepione podpitym towarzystwem. Przed kilkoma laty zmienił się nie do poznania. Jego obecny wystrój nawiązuje do historycznego wyglądu. Wróciły tu zrekonstruowane rzeźby św. Nepomucena i Neptuna. Pojawiła się fontanna i strumyk. Odkryto zabytkową, kamienną studnię z XVII wieku. Można tu także obejrzeć fundamenty budynku dawnej wagi miejskiej.
Fot. WOJCIECH SURDZIEL/Agencja Wyborcza.pl
4 z 10
Plac Chrobrego
Lastrykowa, nierówna nawierzchnia, nieprzyjazne przejście podziemne, trawiasta skarpa i wysokie świerki - tak kiedyś wyglądał plac Bolesława Chrobrego. Przed dekadą został przebudowany. W miejscu skarpy pojawiły się marmurowe schody, które otoczyły fontannę. Płytę wyłożono płytami z szarego granitu przetykanego czarnym bazaltem. Przebudowano przejście podziemne. Pojawiła się też winda dla niepełnosprawnych, którą jednak trzeba było niedawno wymienić, gdyż ciągle się psuła.
GRZEGORZ CELEJEWSKI / Agencja Wyborcza.pl
5 z 10
Schody na ul. Barlickiego
Schody na ul. Barlickiego są najbardziej obleganym miejscem w centrum Bielska-Białej. Każdego dnia korzystają z nich tysiące ludzi, którzy wchodzą do śródmieścia lub idą na przystanki autobusowe przy ul. 3 Maja. Jeszcze kilka lat temu prezentowały się fatalnie - były brzydkie i zniszczone. Ich przebudowa była elementem zmiany wizerunku bielskiego śródmieścia. Schody zostały skrócone i zbudowane z naturalnego kamienia. U ich podnóża powstał niewielki placyk, na którym zasadzono drzewka i ustawiono ławeczki. Zamontowano tu murki oporowe z kamienną okładziną, balustrady, nowe latarnie i ozdobne oświetlenie. Ławeczki są także na szczycie schodów, obok odnowionej fontanny z warszawską syrenką.
Fot. Lucek Cykarski / Agencja Wyborcza.pl
6 z 10
Przejście pod ul. Piastowską
Oblegane przez pieszych przejście było ciemne, brudne, oblepione resztkami plakatów i ulotek, a na głowę kapała tu woda. Osoby niepełnosprawne w ogóle nie mogły z niego skorzystać. Do przejścia z obu stron prowadziły bowiem strome i śliskie schody. Już kilka lat temu przejście pod ul. Piastowską zostało wymienione jako jeden z najbardziej rażących przykładów w raporcie o barierach architektonicznych w mieście. Teraz trwa jego przebudowa. W planach jest montaż windy z obu stron, dostosowanej do polskich warunków atmosferycznych. Przejście zostanie odwodnione, będą tu: nowa posadzka, okładziny z estetycznego kamienia i oświetlenie. Aby zniechęcić wandali, zainstalowany zostanie monitoring.
Fot. Pawe? Sowa / Agencja Wyborcza.pl
7 z 10
Zakłady Finex
Finex to był kompleks zabytkowych hal fabrycznych położonych w ścisłym centrum miasta, między rzeką Białą a ulicami: Cechową, Wałową i Mostową. Kilkanaście lat temu gmina kupiła go za kilka milionów złotych (od ceny odjęto długi firmy wobec miasta) od likwidowanych Zakładów Przemysłu Wełnianego Finex. Chciała, by powstało tam centrum biznesowo-usługowe. Nie za bardzo jednak wiedziano, jak się za to zabrać. Ostatecznie teren kupiła spółka Bielsko Business Center 2, powstała tam drugą część Galerii Sfera.
Fot. Pawe? Sowa / Agencja Wyborcza.pl
8 z 10
Szkieletor
Budynek, nazywany przez mieszkańców szkieletorem, stał przy drodze z Katowic do Bielska-Białej. Powstał w latach 70. i miał być biurowcem Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Oprócz działu administracji miała się tam znaleźć m.in. zakładowa przychodnia, biblioteka i stołówka. Budowa liczącego 12 pięter gmachu ciągnęła się aż do połowy lat 80. Fiat, który przejął fabrykę, uznał, że niedokończony wieżowiec nie jest mu do niczego potrzebny.
W 2008 roku budynek został rozebrany.
Fot. Pawe? Sowa / Agencja Wyborcza.pl
9 z 10
Willa Hauptiga
Bielski Cygański Las to rekreacyjna część miasta z pięknymi, zabytkowi willami. W XIX wieku wznosili je m.in. zamożni bielscy fabrykanci. Jedną z nich był podmiejski dom w stylu cottage wybudowany w 1888 roku przez Karla Hauptiga, właściciela Pralni Wełny. W murowanym budynku ze stylowymi, drewnianymi werandami i pięknym ogrodem porośniętym starymi drzewami jeszcze kilka lat temu mieścił się sanepid. Gdy ten się wyprowadził, pusty budynek przejęła od Skarbu Państwa gmina, a wkrótce sprzedała go w prywatne ręce. Nowy właściciel wystąpił do magistratu o zgodę na wyburzenie budynku, a gdy mu odmówiono, odwołał się do wojewody, który uchylił decyzję samorządowców. W 2009 roku willa została zrównana z ziemią. Nic nie było w stanie jej ocalić, bo nie była wpisana do rejestru zabytków.
PAWEL SOWA/Agencja Wyborcza.pl
10 z 10
Hulanka
Węzeł drogowy na Hulance to dzisiaj największy i najbardziej skomplikowany element zachodniej obwodnicy miasta. Jego przebudowa rozpoczęła się w listopadzie 2003 roku. Przed rozpoczęciem prac na Hulance w bardzo karkołomnym skrzyżowaniu łączyło się kilka najbardziej ruchliwych ulic, więc często powstawały tu korki. Po modernizacji ulice: Piastowską, Cieszyńską i Konopnickiej połączyło 80-metrowe rondo. Główna trasa, czyli obwodnica, biegnie pod rondem w tunelu o długości 238 m.
Wszystkie komentarze