Fot. MACIEK KONRAD\Agencja Wyborcza.pl
1 z 10
Połączenie klubów
11 lipca 1997 roku z połączenia DKS Inter Komorowice (kilka dni wcześniej powstał z fuzji Interu Bielsko-Biała i DKS Ceramed Komorowice) z sekcją piłkarską BBTS Włókniarz utworzono BBTS Ceramed Komorowice.
Powstały z tej fuzji zespół zajął miejsce BBTS w klasie okręgowej, drużyna występowała na boisku w Komorowicach.
Fot. AGNIESZKA MORCINEK/Agencja Wyborcza.pl
2 z 10
Pomysłodawca fuzji
Jednym z twórców fuzji był Marian Antonik, który został pierwszym prezesem klubu z Komorowic. Jednocześnie pełnił funkcję wiceprezydenta miasta. Antonik był szefem klubu do 2002 roku. - Przychodzi moment, gdy nie znajduje się kolejnych nowych pomysłów i sposobów prowadzenia klubu. Może przyjdzie ktoś z nową energią i nowymi pomysłami - mówił wtedy w prasie Antonik, który z klubem awansował z okręgówki do II ligi.
3 z 10
Podkupiony piłkarz
W 2002 roku było niemal przesądzone, że w Podbeskidziu zagra Ireneusz Jeleń. wychowanek Piasta Cieszyn przepracował z ekipą trenera Wojciecha Boreckiego niemal cały okres przygotowawczy, porozumiał się co do warunków kontraktu, jednak do akcji wkroczyli operatywni działacze Wisły Płock i ostatecznie Jeleń trafił do tego zespołu Ekstraklasy. Szkoda, bo wkrótce utalentowany napastnik zrobił wielką karierę i stał się znanym zawodnikiem na boiskach francuskiej ekstraklasy.
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl
4 z 10
Zmiany nazwy
Klubowy szyld cały czas się zmieniał. Najpierw w lipcu 2002 zmieniono nazwę klubu na MC Podbeskidzie Bielsko-Biała, miało to pomóc w promocji regionu i integrować kibiców wokół drużyny Górali, a w lipcu 2003 roku klub nazwano ostatecznie TS Podbeskidzie Bielsko-Biała.
Fot. AG
5 z 10
Wymyślony napad
W 2004 roku miejscowe media żyły sprawą bramkarza Dawida Bułki. Zawodnik trafił do szpitala z siedmioma ranami kłutymi klatki piersiowej i przebitym płucem. Zeznał policjantom, że w bielskiej dzielnicy Wapienica napadło na niego dwóch nastolatków, którzy chcieli ukraść torbę i kurtkę, i to oni go zranili. Klub sportowy wyznaczył nawet nagrodę - 5 tys. zł - za pomoc w złapaniu napastników. Po miesięcznym śledztwie okazało się, że Bułka kłamał, a sprawcą był kolega. Piłkarz przyznał się, że wymyślił historię z napaścią, bo obawiał się przyznać do tego, że bawił się na alkoholowej imprezie i tam pokłócił się ze znajomym 21-letnim bielszczaninem, który podczas bójki ranił go nożem. Obaj mężczyźni przyznali się do winy. Sportowiec został zwolniony z klubu.
Fot. Pawe? Sowa / Agencja Wyborcza.pl
6 z 10
Walka o utrzymanie
Aby się utrzymać w II lidze Podbeskidzie musi walczyć w barażach. Rywalem jest zespół Pelikana Łowicz. Pierwszy mecz w Łowiczu zakończył się remisem, w rewanżu Górale wygrali bardzo wysoko 5:2 i na nerwowym finiszu ligi zapewnili sobie utrzymanie. Trzy gole w tamtym spotkaniu zdobył Krzysztof Chrapek.
Fot. Pawe? Kozio? / Agencja Wyborcza.pl
7 z 10
Afera korupcyjna
Zimą 2007 roku Podbeskidzie Bielsko-Biała znalazło się w gronie sześciu klubów zamieszanych w aferę korupcyjną, przeciwko którym PZPN rozpoczął postępowanie dyscyplinarne. Przez prokuraturę został zatrzymany szef klubu Stanisław P. W sprawę zamieszanych było kilku piłkarzy. Ostatecznie drugoligowiec z Bielska-Białej został ukarany za korupcję odebraniem w przyszłym sezonie sześciu punktów oraz grzywną 50 tysięcy złotych.
Na zdjęciu: Andrzej Strejlau przesłuchiwany w prokuraturze w charakterze świadka
8 z 10
Nowy prezes i nowy trener
W listopadzie 2009 roku nowym prezesem Podbeskidzia zostaje były parlamentarzysta Janusz Okrzesik. Wkrótce jako trenera Górali dobiera pochodzącego z Krakowa Roberta Kasperczyka. W pierwszym sezonie ten duet po dramatycznym finiszu utrzymuje zespół w Ekstraklasie.
Na zdjęciu od lewej: Richard Zajac, Sławomir Cienciała, Janusz Okrzesik, Tomasz Mikołajczak, Robert Kasperczyk, Adrian Sikora, Marek Sokołowski
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl
9 z 10
Historyczny awans
Najszczęśliwszym jak dotąd w klubowej historii okresem jest rok 2011. Po znakomitym sezonie na pierwszoligowych boiskach Podbeskidzie wywalczyło awans do Ekstraklasy. Na specjalnie przygotowaną scenę pod Ratuszem piłkarze i trenerzy zajeżdżają piętrowym autobusem. - Mamy ekstraklasę. Czekaliśmy na nią wiele dziesiątek lat - cieszył się prezydent Jacek Krywult.
10 z 10
Bez wstydu
W pierwszym sezonie w Ekstraklasie Górale wstydu nie przynieśli. Drużyna trenera Roberta Kasperczyka potrafiła nawet pokonać w Warszawie Legię i w Krakowie Wisłę! Ostatecznie debiutancki sezon beniaminek skończył na dwunastym miejscu. Teraz Górale szykują się do nowych rozgrywek.
Wszystkie komentarze