Mirosław Szemla, PSL
1. Czy jesteś za przywróceniem województwa bielskiego?
A jakiego? Silnego - tak, słabego - nie. PSL chciał utrzymania 49 województw jako powiatów oraz 8 makroregionów. Dzisiejsze przebłyski integrujące Śląsk z Małopolską są przejawem potrzeb ludzi, ale też konieczności ekonomicznej w kontekście regionów europejskich. Oprócz ekonomii trzeba widzieć w tym względzie różnice tradycji i kultury. Województwo, które miałoby tylko ok. 800 tyś ludzi jest za słabe. Niestety.
2. Czy popierasz postulat przywrócenia autonomii Śląska i jakie byłyby tego konsekwencje dla naszej, południowej części województwa?
PSL jest partią polskiego samorządu. Zawsze wspiera siłę poszczególnych regionów. Problem dążenia do autonomii ekonomicznej Śląska obrazuje działania zmierzające do zwiększenia roli i możliwości wszystkich regionów w Polsce. Władza bliżej ludzi jest lepsza, lepiej rozumie problemy ludzi i szybciej może reagować. Niestety niejasny przekaz autonomistów zaciera obraz. Polska nie rozumie o co im chodzi. Nawet tu blisko, na Podbeskidziu, mamy z tym trudności. Ale nie wolno nam podsycać nienawiści. Czy ochrona języka śląskiego może zagrażać Bielsku-Białej lub Częstochowie ? Moim zdaniem nie. Czy dobrze jest, że chronimy język wilamowski przed zapomnieniem ? Bardzo dobrze. Za mało pracowaliśmy nad integracją subregionów. Każdy ma swoja specyfikę, tradycje, kulturę, histo-ryczne wpływy. Za mało o tym wiemy a przecież jesteśmy bogaci różnorodnością. Jest nam potrzebna silna wspólnota a nie podziały. Musimy się skupić na poznawaniu. Wszystkim tym, którzy na wojnie pragną wypłynąć politycznie przypominam, że granica była na Białce, a nie tylko na Wiśle. Jako wicewojewoda śląski nieustannie o tym przypominam i staram się taką wspólnotę budować.
3. Czy Beskidy powinny być chronione przed dalszą zabudową hotelami i ośrodkami narciarskimi czy też należy akceptować wszystkie pomysły inwestorów?
Nie można akceptować wszystkich pomysłów. Nie uciekniemy od tego, że Bielsko-Biała jest miastem o charakterze globalnym skupiającym silne ośrodki przemysłowe i centra handlowe. Beskidy zaś są świetnym miejscem na turystykę, rekreację, uprawianie sportów. Zagospodarowanie przestrzenne musi brać pod uwagę charakter miejski czy podmiejski a jednocześnie dawać szansę na szybkie przemieszczanie się.
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na więcej pytań >>>
Wszystkie komentarze