Zbiory Jacka Szury, szurens.blogspot.com
1 z 8
Plac ZWM
W czasach PRL-u bielski rynek nazywał się placem ZWM. Nie był ani atrakcyjny, ani zadbany. Uliczki wkoło miały opinię miejsc, których lepiej unikać po zmroku.
2 z 8
Zniszczone kamienice
Jeszcze kilkanaście lat temu kamienice przy rynku aż prosiły się o remont. Wieczorem 4 grudnia 1998 roku, tuż przed godz. 22, remontowana akurat kamienica nr 4 i 5 przy bielskim rynku zaczęła drżeć, sypał się tynk. Mieszkańcy zdążyli wybiec przed dom, nim runęła zachodnia ściana. Strażacy i policjanci ewakuowali wtedy ponad 60 osób z domów nr 5 i 4, a także przylegających - nr 3 i 6. Jeden mężczyzna został ranny.
Fot. Paweł Sowa / AG
Fot. Paweł Sowa / AG
3 z 8
Na rynek wrócił święty
W 2006 roku zakończyła się wielka modernizacja rynku. Zgodnie z opracowanym projektem, jego wystrój zaczął nawiązywać do historycznego wyglądu. Dlatego na płytę rynku wróciły zrekonstruowane przez Barbarę i Wiesława Arminajtisów rzeźby św. Nepomucena i Neptuna. Pierwszej nie było tu od lat 30. minionego wieku, drugiej od 1891 roku. Święty jest podświetlony i stoi na specjalnym, ogrodzonym postumencie. Neptun zaś stał się ozdobą tzw. zespołu fontanny. To cały wodny kompleks.
Fot. Paweł Sowa / AG
4 z 8
Pięknieją kamienice
Jako pierwsze jeszcze w 2006 roku odnowione zostały kamienice w zachodniej pierzei rynku. Potem przyszła pora na kolejne budynki. Dzisiaj aż trudno uwierzyć, jak brzydkie i szare były ich elewacje.
5 z 8
Najwyższa kamienica na rynku
W 2010 roku remontowana była kamienica nr 11. To najwyższy obiekt przy rynku. Budynek powstał w 1912 roku w stylu modernistycznym.
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl
6 z 8
Słynny Pierożek
Działający przy rynku Pierożek to najstarszy bar w mieście. Zjeść tutaj można m.in. pyszne kluski na parze. W 2013 roku kamienica, w którym się mieści, przeszła remont.
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta
Fot. Lucek Cykarski / Agencja Wyborcza.pl
7 z 8
Ładniej wokół rynku
Pięknieją także kamienice wokół rynku. W 2013 roku remontowana była barokowa kamieniczka znajdująca się przy Placu Chrobrego, która na przełomie XIX i XX wieku była własnością introligatora Karola Kałuży. Stąd jej popularna nazwa Do Kałuży.
Fot. Lucek Cykarski / Agencja Gazeta
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl
8 z 8
Remonty ulic i uliczek
Remontowane są także ulice i uliczki wokół rynku. Wypiękniała także np. klimatyczna uliczka Pankiewicza.
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta
Wszystkie komentarze