Screen z Twitter/tomhanks
1 z 9
Fiat 126p
To bez wątpienia symbol polskiej motoryzacji. Światowa premiera modelu odbyła się w 1972 roku, a 6 czerwca 1973 roku w bielskiej Fabryce Samochodów Małolitrażowych zmontowano pierwszy egzemplarz. Produkcję kontynuowano także po powstaniu spółki Fiat Auto Poland w 1992 roku. Do 2000 roku w zakładach w Bielsku-Białej i Tychach wyprodukowano 3 318 674 sztuki. Polacy nazywali go: malczak, kaszlak i tornister. W Bielsku-Białej jest muzeum poświęcone temu samochodowi. Teraz okazało się, że fanem maluchów jest słynny aktor Tom Hanks.
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta
2 z 9
Fabryki włókiennicze
Swój rozwój Bielsko i Biała zawdzięczają włókiennictwu, a głównie doskonałej jakości wełnie, której produkcja zaczęła się nad Białą już w połowie XVI wieku. To włókiennictwu powojenne Bielsko-Biała zawdzięcza określenie: miasto stu przemysłów. Dzisiaj już nieaktualne, bo w latach 90-tych zeszłego wieku bielski przemysł włókienniczy zaczął upadać. Zlikwidowano Weldoro, Krepol, Finex i wiele innych zakładów. Mimo tego wiele osób nadal kojarzy nasze miasto właśnie z tą gałęzią przemysłu.
PAWE3 SOWA
Fot. Agnieszka Morcinek / Agencja Wyborcza.pl
3 z 9
Galeria Sfera
Według wielu osób to właśnie ten wielki obiekt jest dziś symbolem Bielska-Białej. Gmach całkowicie odmienił śródmieście miasta. Składającą się z dwóch części galerię handlowo-rozrywkową zbudowano w miejscu dawnych zabudowań fabrycznych. Jest tu wiele sklepów, wielosalowe kino, klub muzyczny, kawiarnie i restauracje, hotel oraz apartamenty mieszkalne. Niedawno Sferę odwiedził dziesięciomilionowy klient.
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta
Fot. Ewa Szymczyk / Agencja Wyborcza.pl
4 z 9
Ulica 11 Listopada
To główny deptak Bielska-Białej. Choć w ostatnich latach jego handlową funkcję przejęły centra handlowo-rozrywkowe, to wciąż jest to miejsce z historią i klimatem. Ulica powstała pod koniec XVIII wieku jako część traktu cesarskiego łączącego Wiedeń z Lwowem. Bielszczanie nazywali ją małą Kartnerstrasse [to główny bulwar Wiednia ze sklepami i kawiarniami]. Przed wojną eleganckie sklepy prowadzili tu Żydzi i Niemcy. Przed kilkoma laty ulica przeszła modernizację.
Fot. Ewa Szymczyk / Agencja Gazeta
LUCEK CYKARSKI
5 z 9
Rynek
To centralny punkt bielskiej Starówki, odrestaurowany przed kilkoma laty. Stoją tu rzeźba św. Nepomucena oraz figura Neptuna, która jest ozdobą fontanny. Woda z dysz tryska do niecki otaczającej Neptuna, a stąd przelewa się miniwodospadem, który daje początek strumykowi płynącemu w niższe partie rynku. Jest tu również odsłonięta zabytkowa kamienna studnia z XVII wieku, a pod zachodnią pierzeją - przykryta szkłem - podziemna ekspozycja archeologiczna. Wokół rynku stoją piękne kamienice, z których najstarsze pochodzą z XVII wieku.
LUCEK CYKARSKI
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl
6 z 9
Zamek Sułkowskich
To najbardziej znany i reprezentacyjny bielski zabytek. Zamek mieszczący Muzeum w Bielsku-Białej zbudowano w XIV w., za panowania księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. Potem wielokrotnie zmieniał wygląd. W ostatnich latach zabytek był gruntownie odnawiany, włącznie z elewacją. Niedawno jego dziedziniec przykryto szklanym dachem.
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta
TOMASZ FRITZ
7 z 9
Kolejka na Szyndzielnię
Bielsko-Biała jest jedynym miastem, które ma własną górską kolejkę linową. To jego największa atrakcja turystyczna. Wagoniki na ten popularny szczyt zaczęły kursować w 1953 roku. W latach 90. kolejka na Szyndzielnię była już przestarzała, dlatego ówczesne władze miasta podjęły decyzję o jej modernizacji. Stare wagoniki zostały zastąpione przez charakterystyczne, żółte gondole. Unowocześniona kolejka zaczęła kursować 1 lipca 1995 roku. Teraz trwa kolejna modernizacja. Niebawem bielszczanie będą korzystać z wygodniejszych wagoników.
TOMASZ FRITZ
8 z 9
Dworzec kolejowy
Mało które miasto może pochwalić się tak pięknym dworcem jak ten, który stoi w Bielsku-Białej. Wybudowany został w latach 1889-90. Budynek dworca powstał na trasie austriackiej Kolei Północnej prowadzącej z Wiednia do Krakowa. Jest gruntownie odrestaurowany. Na suficie w dworcowej hali odmalowano polichromie stylizowane na pompejańskie ceramiki, odtworzono herb miasta, a poniżej drewnianą boazerię. Dworzec zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Modernizacja Roku.
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl
9 z 9
Bolek i Lolek
Produkowane kiedyś przez Bielskie Studio Filmów Rysunkowych kreskówki z Bolkiem i Lolkiem są jednym z najpopularniejszych polskich filmów. Pokazywane były już w ponad 80 krajach, nawet w Iranie za czasów Chomeiniego. Ajatollah zakazał wyświetlania jakichkolwiek filmów z Europy, ale dla przygód chłopców zrobił wyjątek. Szacuje się, że filmy o Bolku i Lolku obejrzał dotąd ponad miliard widzów na całym świecie. Rysunkowe chłopaki mają w mieście nawet swój pomnik. Niebawem ma tu powstać multimedialne muzeum, poświęcone przede wszystkim produkcjom z bielskiego studia.
Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Wszystkie komentarze