Obrona pięknej doliny
Bielska Gościnna Dolina to jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. W 1996 roku naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego zrobili tzw. waloryzację przyrodniczą Bielska-Białej. Zachwycili się podmokłą doliną ze starymi lipami i grabami o pomnikowych wymiarach, a także chronionymi roślinami, które tam rosną, takimi jak: pierwiosnka wyniosła, kalina koralowa, marzanna wonna.
Żyje tam też wiele ciekawych zwierząt, m.in.: sarny, lisy, jeże, ryjówki aksamitne, dzięcioły, różne gatunki sikor, a także salamandry i ropuchy szare. Uroku dolinie dodaje płynący przez nią strumyk, który rzeźbi malownicze jary. Dolinę chroni zespół przyrodniczo-krajobrazowy. To ulubione miejsce spacerów mieszkańców pobliskiego osiedla Karpackiego.
Każda próba ingerencji w to piękne miejsce wywołuje protesty. Gdy w 2012 roku okazało się, że pod topór ma pójść wiele rosnących tam drzew, mieszkańcy protestowali. Drzewa miały zostać wycięte w ramach prac nad przeciwpowodziowymi zabezpieczeniami. Pieniądze na nie dał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej rozpoczął już niektóre prace. Część drzew zaplanowanych do wycięcia to te rosnące nad potokiem Kamienickim płynącym przez Gościnną Dolinę. Tysiące osób podpisało się pod protestem.
Ostatnio oburzenie wywołały porządki zrobione w rosnącym tam lesie. Wywieziono powalone drzewa, ścięto te pochylone nad ścieżkami, którymi chodzą ludzie. Mieszkańcy zaprotestowali, udało się ograniczyć skalę porządków.
Wszystkie komentarze