fot. Marek Kocjan / źródło: wystawa na 10-lecie Galerii Sfera
1 z 10
10 lat Sfery
Opinie na temat Sfery są podzielone. Są osoby, które najchętniej spędzałyby tutaj każdą wolną chwilę. Ale pojawiają się także krytyczne głosy, że Sfera zawłaszczyła sobie ścisłe centrum miasta, zabiła jego klimat.
Tak czy inaczej, bielska galeria obchodzi właśnie pierwszy znaczący jubileusz: dziesięciolecie istnienia.
fot. Wojciech Gorgolewski / źródło: wystawa na 10-lecie Galerii Sfera
2 z 10
Otwarcie i zamknięcie
Budowa pierwszej części galerii zaczęła się w 2000 roku. Wcześniej w miejscu tym były zakłady włókiennicze Lenko SA, ale zostały wyburzone. Obiekt o charakterze industrialnym, ma nawiązywać symbolicznie do fabryki, która tu kiedyś stała.
Pierwsza część Sfery została otwarta w grudniu 2001 roku. Już po paru dniach wybuchała afera, bo nadzór budowlany uznając, że obiekt został otwarty bez pozwolenia, kazał go zamknąć.
Fot. Paweł Sowa / Agencja Wyborcza.pl
3 z 10
Finex
W miejscu, gdzie dzisiaj jest druga część Sfery, stał wcześniej Finex, kompleks zabytkowych hal fabrycznych pomiędzy ulicami: Cechową, Wałową i Mostową. Stało tu 17 budynków, wzniesionych w latach 1882-1986. W latach 90-tych miasto odkupiło go za kilka milionów złotych od likwidowanych Zakładów Przemysłu Wełnianego ''Finex'', miało tam powstać centrum handlowo-usługowe. Nic z tych planów nie wyszło.
Gmina długo nie mogła znaleźć chętnego do zakupu pofabrycznych budynków. Obiekt zaczęli rozkradać złomiarze. Dopiero w 2005 roku udało się sprzedać kompleks za 8,1 mln zł spółce Bielsko Business Center 2, powiązanej z inwestorem, który wybudował pierwszą część Sfery.
fot. Łukasz Masłowski / źródło: wystawa na 10-lecie Galerii Sfera
4 z 10
Sfera II
Druga część Sfery została otwarta w październiku 2009 roku. Galeria II w ciągu półtora roku, do budowy zużyto 90 tys. m sześc. betonu, milion cegieł i 400 km kabli.
Znajduje się tam ponad 100 sklepów, ogród zimowy z 15 restauracjami, kilkanaście wind i ruchomych schodów, wielopoziomowy parking dla 1400 samochodów. Dzięki nowej części Sfera stała się jednym z największych kompleksów handlowo-rozrywkowych w Polsce
fot. Wasabi Studio / źródło: wystawa na 10-lecie Galerii Sfera
5 z 10
Łącznik
Obie części Sfery połączył przeszklony łącznik nad ulicą Mostową.
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl
6 z 10
Bolek i Lolek
Ważą ponad ćwierć tony, a pomiędzy nimi stoi globus. To stojący przed Sferą pomnik Bolka i Lolka, na którego odsłonięcie przyszły w maju tłumy bielszczan.
Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl
7 z 10
Hotel
Ponad 200 miejsc w 122 pokojach, centrum konferencyjne, restauracja i lobby bar - to oferta hotelu Qubus, który pierwszych gości przyjął pod koniec kwietnia. Hotel działa w Sferze 2.
8 z 10
Osiedle na dachu
Apartamenty Sfera to ostatni etap budowy drugiej części wielkiej galerii. Kilkanaście dni temu rozpoczęła się ich sprzedaż. To pierwszy kompleks mieszkaniowy w Polsce, który został zlokalizowany nad galerią handlową.
Więcej o osiedlu znajdziecie tutaj
Fot. Paweł Sowa / Agencja Wyborcza.pl
9 z 10
Inne centrum handlowe
Do Sfery przyjeżdżają klienci nie tylko z Bielska i okolic, ale także ze Śląska i Czech. Chodzi tylko o ceny i sklepy? Nie. Sfera, choć jest molochem, ma klimat inny od pozostałych galerii handlowych. Idzie się tu wybrukowanymi uliczkami, wśród zieleni, można oglądać stare zdjęcia Bielska, a w Sferze II zachowano jedną z historycznych fasad zabytkowej kamienicy.
10 z 10
Sfera w liczbach
132 000 mkw. powierzchni użytkowej
41 700 mkw. powierzchni handlowej
2 200 miejsc parkingowych
250 sklepów
101 mieszkań
25 restauracji i kawiarni
1 klub muzyczny
Wszystkie komentarze